Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 1 czerwca 2012

Prezydent podpisał ustawę emerytalną

Prezydent Bronisław Komorowski stoi za mównicą w Belwederze

Briefing prezydenta Bronisława Komorowskiego w Belwederze

Prezydent podpisał w piątek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepisy zakładają m.in. podwyższenie wieku emerytalnego. Prezydent informował wcześniej - na briefingu w Belwederze - o zamiarze podpisania ustawy. O swojej decyzji poinformował też przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych podczas porannego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

 

Zobacz także: Spotkanie prezydenta z przedstawicielami partii


Zdaniem prezydenta udało się przekształcić ustawę tak, aby jej ostateczny kształt w dużo większym stopniu odpowiadał zarówno na obawy obywateli jak i na ich potrzeby. Wskazał na możliwość wcześniejszego lub późniejszego przejścia na emeryturę.

 

- Poinformowałem uczestników spotkania, że prawnicy badali w sposób bardzo wnikliwy zastrzeżenia i sugestie zgłaszane przez środowiska polityczne do kwestii konstytucyjności ustawy i nie doszukali się istotnych zagrożeń natury konstytucyjnej - powiedział prezydent.

 

Jak dodał, są informacje dotyczące dążenia niektórych środowisk politycznych do zgłoszenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, co oznacza, że ustawa będzie w Trybunale wnikliwie zbadana i oceniona od strony konstytucyjności. 

 

- Chcąc zachować pewien korzystny dobry klimat rozmów, nie chcąc zaskakiwać moich rozmówców, ich w pierwszym rzędzie poinformowałem, że - nie znajdując istotnych zastrzeżeń konstytucyjnych - zamierzam tę ustawę podpisać jak najszybciej - podkreślił Bronisław Komorowski.


Prezydent zaznaczył, że dzisiaj trzeba myśleć o systemie emerytalnym już po wejściu w życie ustawy określającej głównie wiek emerytalny.


- Zgłosiłem propozycję współpracy w kilku istotnych obszarach. Chciałem z satysfakcją odnotować, że nie było żadnego sprzeciwu czy wyrażenia niechęci do współpracy w tych kwestiach, w których będą prowadzone prace na forum Kancelarii Prezydenta – powiedział. Dodał, że nie było też reakcji ze strony związków zawodowych, z którymi się spotkał.

 

- To nie jest koniec prac nad zmianami w systemie pojętej szeroko polityki społecznej – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent zaproponował wspólną pracę nad stworzeniem narodowego, strategicznego programu polityki rodzinnej. Wśród możliwych ważnych obszarów współpracy wymienił także działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy, jak również rozwiązań w zakresie pracy tymczasowej.

 

Poleć znajomemu