Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 11 czerwca 2012

Prezydenci o współpracy polsko-włoskiej

  |   Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano Wizyta w Polsce Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano

Współpraca polsko włoska rozwija się i wzmacnia na wszystkich praktycznie poziomach – powiedział prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu w prezydentem Włoch w Belwederze. 

 

- Cieszę się, że poprzez kontakt prezydentów wzmacniamy wszystkie mechanizmy sprzyjające budowaniu wspólnego punktu widzenia na kluczowe zagadnienia wewnątrz UE jak i w zakresie polityki zewnętrznej – powiedział polski prezydent na spotkaniu z dziennikarzami, po poniedziałkowych rozmowach z włoskim przywódcą.


Prezydent Komorowski powiedział, że rozmowy dotyczyły wielu kwestii europejskich, bilateralnych, ale też Euro 2012 i sytuacji na Ukrainie – jak dodał - nie tyle w kontekście samych rozgrywek piłkarskich, ile w kontekście wielkiej rozgrywki o szanse Ukrainy na uczestniczenie w procesie integracji europejskiej, integrowania się Ukrainy ze światem zachodnim. - Cieszę się, że w tym obszarze także znaleźliśmy wspólny punkt widzenia – zaznaczył polski prezydent.

 

Bronisław Komorowski ocenił, że wtorkowe polsko-włoskie forum gospodarcze będzie okazją do szczegółowego omówienia znaczenia dwustronnych relacji gospodarczych, w niełatwej sytuacji europejskiej, jaką jest kryzys ekonomiczny, ale – jak podkreślił - która jak każdy kryzys może otwierać dobrą perspektywę pogłębionej współpracy między poszczególnymi krajami.

 

Zobacz także: Spotkanie prezydentów Polski i Włoch w Gdańsku

 

- Współpraca między Polską i Włochami jest bardzo ścisła, bo mamy w zasadzie wspólną wizję przyszłości Europy - powiedział Giorgio Napolitano. Dodał, że to oznacza przykładanie dużej wagi do perspektyw zbliżenia Ukrainy do instytucji europejskich i Europy, do możliwości ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukraina – UE.


- Włochy bardzo tu doceniają dalekowzroczną i zrównoważoną wizji Polski i Prezydenta RP odnośnie relacji z Ukrainą – podkreślił Giorgio Napolitano.

 

Zdaniem prezydenta Włoch, podczas forum gospodarczego będzie widać konkretne świadectwa dotyczące realizacji wspólnych projektów i wzmacniania dwustronnych relacji gospodarczych. - W Europie już w zasadzie nie można odróżniać stosunków dwustronnych od współpracy w ramach instytucji europejskich – ocenił.


Wyraził nadzieję, że niedługo prezydent Komorowski przyjedzie do Włoch.
 

Oficjalna wizyta włoskiego prezydenta rozpoczęła się od powitania na dziedzińcu Belwederu. Giorgio Napolitano, wraz z żoną, przebywa w Polsce na zaproszenie prezydenta Komorowskiego.
 

Wieczorem na Zamku Królewskim polska Para Prezydencka wydaje obiad oficjalny na cześć gości w Włoch.
 

We wtorek rano obaj prezydenci wezmą udział w polsko-włoskim forum gospodarczym.
 

Prezydent Włoch nieoficjalną część wizyty rozpoczął w niedziele w Gdańsku, gdzie spotkał się z Bronisławem Komorowskim, a także wspólnie z polskim prezydentem obejrzał mecz Hiszpania-Włochy.

Poleć znajomemu