Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 12 czerwca 2012

Polsko-włoskie forum gospodarcze

  |   Polsko–włoskie forum gospodarcze z udziałem prezydentów obu krajów Polsko–włoskie forum gospodarcze z udziałem prezydentów obu krajów Polsko–włoskie forum gospodarcze z udziałem prezydentów obu krajów Polsko–włoskie forum gospodarcze z udziałem prezydentów obu krajów Polsko–włoskie forum gospodarcze z udziałem prezydentów obu krajów Polsko–włoskie forum gospodarcze z udziałem prezydentów obu krajów Polsko–włoskie forum gospodarcze z udziałem prezydentów obu krajów

- Solidnym filarem współpracy polsko-włoskiej pozostaje współpraca gospodarcza i inwestycyjna – przekonywał prezydent Bronisław Komorowski podczas wtorkowej inauguracji polsko-włoskiego forum gospodarczego.


Bronisław Komorowski wziął udział w forum wspólnie z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. W forum uczestniczył również wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, a także około 100 przedsiębiorców.

 

Prezydent Komorowski ocenił, że polityczny dialog między Polską i Włochami ma trwałe podstawy i rozwija się bardzo dobrze, a solidnym filarem relacji polsko-włoskich jest współpraca gospodarcza i inwestycyjna.  - Włochy są od lat strategicznym partnerem Polski, wraz z Niemcami, Francją należą do trzech najważniejszych kontrahentów gospodarczych Polski w ramach UE, i pięciu najważniejszych w skali świata- powiedział.

 

Również Giorgio Napolitano podkreślał, że polsko-włoskie relacje nasiliły się i nadal się wzmacniają. Jak mówił, Polska i Włochy mają zbieżne cele krótko i długoterminowe w Europie.  Według niego można mówić wręcz o partnerstwie strategicznym między naszymi krajami. - Jest to partnerstwo rzeczywiście głębokie, nasze stanowiska są zbieżne tak na łonie UE, jak i NATO, a również poza tymi organizacjami - powiedział Giorgio Napolitano.

 

Mówiąc o więzach gospodarczych łączących nasze kraje prezydent Włoch podkreślił, że przynoszą one obopólne korzyści.  - Polska jest ważna dla Włoch, a Włochy są ważne dla Polski - zaznaczył.

 

 

Polski prezydent ocenił, że włoscy inwestorzy mają swój udział w sukcesie gospodarczym Polski ostatnich przeszło 20 lat. Przypomniał, że jeszcze przed upadkiem żelaznej kurtyny polskim marzeniem o samochodzie był mały fiat.  - Nie marzyliśmy o wielkich krążownikach szos, takich jakimi jeździli Amerykanie, nie marzyliśmy o mercedesach, my w Polsce marzyliśmy o fiacie, małym fiacie - mówił.

 

Zobacz także: Oficjalny obiad na cześć włoskiej Pary Prezydenckiej Prezydenci o współpracy polsko-włoskiej Spotkanie prezydentów Polski i Włoch w Gdańsku

 

Obaj prezydenci w swoich wystąpieniach mówili o kryzysie w strefie euro. - Kryzys zadłużenia i spowolnienie gospodarcze pozostają problemem ogólnoeuropejskim, oczekujemy jednak, że najbliższe miesiące przyniosą zasadniczy postęp w wychodzeniu Europy z kryzysu. Sytuacja wymaga decyzji, już nie dyskusji, ale decyzji - powiedział polski prezydent.

 

Według niego redukowanie zadłużenia państw członkowskich UE jest po prostu niezbędne, podobnie jak nowe regulacje prawne, które zapobiegną nadmiernemu zadłużaniu się w przyszłości.

 

Giorgio Napolitano podkreślił, że Polska jest bardzo aktywna w szukaniu rozwiązania kryzysu w strefie euro, mimo, że do niej nie należy. Według niego należy zwiększyć wspólne wysiłki, aby najbliższe posiedzenie Rady Europejskiej stało się przełomowe i można było w jego trakcie określić solidarne zaangażowanie całej UE na rzecz obrony euro i przełamania trudności dotykających niektóre państwa strefy.

 

Wtorek jest ostatnim dniem wizyty prezydenta Włoch w Polsce. (PAP, inf. własna)  

 

Poleć znajomemu