90. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski

"Zespolenie śląskiego i polskiego życia jest największym cudem spośród wszystkich, największym triumfem" - te słowa Józefa Piłsudskiego przytoczył prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z delegacją Śląska z okazji 90. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski.
Prezydent w czasie środowej uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego podkreślał, że spotyka się z przedstawicielami Śląska w Warszawie, aby wspólnie przeżyć tę szczególną rocznicę, wszystkie wartości, myśli, ważne sprawy stojące za tą rocznica i aby pokazać, że jest to sprawa nadal ważna dla całej Polski, wykraczająca poza kwestię dumy, tradycji i wiedzy Śląska o tych wydarzeniach. - To była i jest sprawa całej Polski – zaznaczył.
Bronisław Komorowski dziękował delegacji Śląska za szansę na wspólne obchodzenie tej rocznicy.
Prezydent przytoczył słowa Józefa Piłsudskiego – człowieka – jak mówił – z kresów północno-wschodnich, trochę lokującego się w tej samej tradycji co moja rodzina, człowieka zanurzonego w politykę wschodnią, w marzenia o odbudowie Rzeczypospolitej wielonarodowościowej, człowieka, który miał ogląd całościowy, swoje emocje polityczne związane także z problematyką śląską.
Jak dodał Bronisław Komorowski, znalazł słowa wśród wypowiedzi Marszałka Piłsudskiego, ówczesnego Naczelnika, pierwszej głowy niepodległego Państwa Polskiego, który przy okazji mówienia o powrocie Śląska do Macierzy powiedział: „to zespolenie naszego, to jest śląskiego i polskiego życia jest największym cudem spośród wszystkich, które przeżywaliśmy w ostatnich latach, największym triumfem spośród naszych triumfów”.
- Warto mieć stale w pamięci słowa Naczelnika, człowieka dalekiego od wiedzy i tradycji Śląska, który to wydarzenie uznał za absolutny cud, za jeden z największych triumfów ówczesnego pokolenia – podkreślił prezydent.
Zaznaczył, że warto te słowa nie tylko pamiętać, ale stale przeżywać. Według niego, to jest potwierdzenie przez niekwestionowanego twórcę Państwa Polskiego znaczenia i roli Śląska oraz tego wielkiego zwycięstwa, jakim był powrót Śląska do Macierzy.
Bronisław Komorowski zauważył, że "po 90 latach Śląsk jest już zupełnie innym Śląskiem, Polska jest inną Polską, jesteśmy o wiele dalej, pod każdym względem, warto jednak pamiętać, że są rzeczy trwałe, które się nie zmieniają i nie zmienią".
- Chciałbym sięgnąć do toastu Marszałka Piłsudskiego, który podczas rocznicy połączenia Śląska z Macierzą powiedział: „jak długa i szeroka jest Polska, nie ma toastu który spełnić można z większym uczuciem miłości, jak toast, który wznoszę wołając w imieniu Polski – a ja ten toast z głębi serca powtarzam raz jeszcze – Niech żyje Śląsk" – zakończył prezydent.
Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk mówił, że Śląsk wniósł wiano do Polskiej Korony i do dzisiaj je wnosi: sumienność, pracowitość, realizm, ale nade wszystko głęboki patriotyzm do Polski. - Myślę, że my przedstawiciele województwa śląskiego jesteśmy wierni tym zasadom i na Ślązaków, na polski Śląsk można liczyć – zapewnił.
Prezydent dodał również, będzie zabiegał, aby Warszawa utrwaliła postać Wojciecha Korfantego – jak dodał - postać wielką, wybitną, na zawsze łączącą Śląsk z Polską. Bronisław Komorowski dziękował też orkiestrze górniczej za uświetnienie uroczystości.
Prezydentowi podczas spotkania towarzyszyła Małżonka Anna. Wzięli w nim także udział ministrowie w Kancelarii Prezydenta, doradcy prezydenta. Byli obecni też m.in. b. premier Jerzy Buzek, śląscy parlamentarzyści.
Prezydent obejrzał plenerową wystawę ustawioną przed Pałacem Prezydenckim przygotowaną przez Muzeum Śląskie w Katowicach.
W ramach warszawskich obchodów rocznicy w południe w imieniu Prezydenta RP, szef KPRP Jacek Michałowski z przedstawicielami administracji państwowej, samorządowej z woj. śląskiego oraz służb mundurowych złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Później minister Maciej Klimczak, w imieniu prezydenta Komorowskiego złożył wieniec przed pomnikiem Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Ministrowi towarzyszyli przedstawiciele władz województwa śląskiego.
O godz. 17 Bronisław Komorowski uczestniczył we mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela koncelebrowanej przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza oraz w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Zobacz także: Prezydent na Mszy św. w archikatedrze warszawskiej
W piątek prezydent będzie w Katowicach, gdzie po południu obejrzy m.in. inscenizację wkroczenia Wojska Polskiego na Górny Śląsk. Podczas uroczystości w Katowicach planowane jest wystąpienie Bronisława Komorowskiego.
Katowickie uroczystości rocznicowe potrwają trzy dni. 22 czerwca w Sali Sejmu Śląskiego odbędzie się uroczysta okolicznościowa sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Relację z posiedzenia Sejmiku będzie można śledzić na telebimach rozstawionych na Placu Sejmu Śląskiego. Po południu będzie można m.in. zobaczyć inscenizację wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic w 1922 roku, przygotowaną przez artystów Teatru Śląskiego i 30 ułanów z Grupy Rekonstrukcyjnej z Niepołomic. Zobacz także: "W 90-lecie powrotu Śląska do Macierzy warto pokazać dorobek regionu"
Prezydent Bronisław Komorowski objął obchody 90. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski honorowym patronatem.(inf. własna, PAP)