Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 czerwca 2012

90. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski

  |   Złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji 90. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski Złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji 90. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski Złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji 90. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski Złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji 90. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski Złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji 90. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski Złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji 90. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski Złożenie wieńca przed pomnikiem Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przez ministra Macieja Klimczaka Złożenie wieńca przed pomnikiem Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przez ministra Macieja Klimczaka Złożenie wieńca przed pomnikiem Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przez ministra Macieja Klimczaka Pomnik Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Złożenie wieńca przed pomnikiem Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przez ministra Macieja Klimczaka Pomnik Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Spotkanie z przedstawicielami władz i delegacją województwa śląskiego w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego Spotkanie z przedstawicielami władz i delegacją województwa śląskiego w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego Spotkanie z przedstawicielami władz i delegacją województwa śląskiego w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego Spotkanie z przedstawicielami władz i delegacją województwa śląskiego w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego Spotkanie z przedstawicielami władz i delegacją województwa śląskiego w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego Spotkanie z przedstawicielami władz i delegacją województwa śląskiego w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego Spotkanie z przedstawicielami władz i delegacją województwa śląskiego w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego Spotkanie z przedstawicielami władz i delegacją województwa śląskiego w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego Koncert orkiestry górniczej w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego Koncert orkiestry górniczej kopalni „Staszic” przed Pałacem Prezydenckim Koncert orkiestry górniczej kopalni „Staszic” przed Pałacem Prezydenckim Wystawa plenerowa przed Pałacem Prezydenckim przygotowana przez Muzeum Śląskie w Katowicach Prezydent z orkiestrą górniczą kopalni „Staszic” przed Pałacem Prezydenckim

"Zespolenie śląskiego i polskiego życia jest największym cudem spośród wszystkich, największym triumfem" - te słowa Józefa Piłsudskiego przytoczył prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z delegacją Śląska z okazji 90. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski.

 

Prezydent w czasie środowej uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego podkreślał, że spotyka się z przedstawicielami Śląska w Warszawie, aby wspólnie przeżyć tę szczególną rocznicę, wszystkie wartości, myśli, ważne sprawy stojące za tą rocznica i aby pokazać, że jest to sprawa nadal ważna dla całej Polski, wykraczająca poza kwestię dumy, tradycji i wiedzy Śląska o tych wydarzeniach. - To była i jest sprawa całej Polski – zaznaczył.
 

Bronisław Komorowski dziękował delegacji Śląska za szansę na wspólne obchodzenie tej rocznicy.
 

Prezydent przytoczył słowa Józefa Piłsudskiego – człowieka – jak mówił – z kresów północno-wschodnich, trochę lokującego się w tej samej tradycji co moja rodzina, człowieka zanurzonego w politykę wschodnią, w marzenia o odbudowie Rzeczypospolitej wielonarodowościowej, człowieka, który miał ogląd całościowy, swoje emocje polityczne związane także z problematyką śląską.
 

Jak dodał Bronisław Komorowski, znalazł słowa wśród wypowiedzi Marszałka Piłsudskiego, ówczesnego Naczelnika, pierwszej głowy niepodległego Państwa Polskiego, który przy okazji mówienia o powrocie Śląska do Macierzy powiedział: „to zespolenie naszego, to jest śląskiego i polskiego życia jest największym cudem spośród wszystkich, które przeżywaliśmy w ostatnich latach, największym triumfem spośród naszych triumfów”.
 

- Warto mieć stale w pamięci słowa Naczelnika, człowieka dalekiego od wiedzy i tradycji Śląska, który to wydarzenie uznał za absolutny cud, za jeden z największych triumfów ówczesnego pokolenia – podkreślił prezydent.

 

Zaznaczył, że warto te słowa nie tylko pamiętać, ale stale przeżywać. Według niego, to jest potwierdzenie przez niekwestionowanego twórcę Państwa Polskiego znaczenia i roli Śląska oraz tego wielkiego zwycięstwa, jakim był powrót Śląska do Macierzy.

 

Bronisław Komorowski zauważył, że "po 90 latach Śląsk jest już zupełnie innym Śląskiem, Polska jest inną Polską, jesteśmy o wiele dalej, pod każdym względem, warto jednak pamiętać, że są rzeczy trwałe, które się nie zmieniają i nie zmienią".
 

- Chciałbym sięgnąć do toastu Marszałka Piłsudskiego, który podczas rocznicy połączenia Śląska z Macierzą powiedział: „jak długa i szeroka jest Polska, nie ma toastu który spełnić można z większym uczuciem miłości, jak toast, który wznoszę wołając w imieniu Polski – a ja ten toast z głębi serca powtarzam raz jeszcze – Niech żyje Śląsk" – zakończył prezydent.
 

Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk mówił, że Śląsk wniósł wiano do Polskiej Korony i do dzisiaj je wnosi: sumienność, pracowitość, realizm, ale nade wszystko głęboki patriotyzm do Polski. - Myślę, że my przedstawiciele województwa śląskiego jesteśmy wierni tym zasadom i na Ślązaków, na polski Śląsk można liczyć – zapewnił.
 

Prezydent dodał również, będzie zabiegał, aby Warszawa utrwaliła postać Wojciecha Korfantego – jak dodał - postać wielką, wybitną, na zawsze łączącą Śląsk z Polską. Bronisław Komorowski dziękował też orkiestrze górniczej za uświetnienie uroczystości.
 
Prezydentowi podczas spotkania towarzyszyła Małżonka Anna. Wzięli w nim także udział ministrowie w Kancelarii Prezydenta, doradcy prezydenta. Byli obecni też m.in. b. premier Jerzy Buzek, śląscy parlamentarzyści. 

 

Prezydent obejrzał plenerową wystawę ustawioną przed Pałacem Prezydenckim przygotowaną przez Muzeum Śląskie w Katowicach.

 

W ramach warszawskich obchodów rocznicy w południe w imieniu Prezydenta RP,  szef KPRP Jacek Michałowski z przedstawicielami administracji państwowej, samorządowej z woj. śląskiego oraz służb mundurowych złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

Później minister Maciej Klimczak, w imieniu prezydenta Komorowskiego złożył wieniec przed pomnikiem Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Ministrowi towarzyszyli przedstawiciele władz województwa śląskiego.

 

O godz. 17 Bronisław Komorowski uczestniczył we mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela koncelebrowanej przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza oraz w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Zobacz także: Prezydent na Mszy św. w archikatedrze warszawskiej

  

W piątek prezydent będzie w Katowicach, gdzie po południu obejrzy m.in. inscenizację wkroczenia Wojska Polskiego na Górny Śląsk. Podczas uroczystości w Katowicach planowane jest wystąpienie Bronisława Komorowskiego.

 

Katowickie uroczystości rocznicowe potrwają trzy dni. 22 czerwca w Sali Sejmu Śląskiego odbędzie się uroczysta okolicznościowa sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Relację z posiedzenia Sejmiku będzie można śledzić na telebimach rozstawionych na Placu Sejmu Śląskiego. Po południu będzie można m.in. zobaczyć inscenizację wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic w 1922 roku, przygotowaną przez artystów Teatru Śląskiego i 30 ułanów z Grupy Rekonstrukcyjnej z Niepołomic. Zobacz także: "W 90-lecie powrotu Śląska do Macierzy warto pokazać dorobek regionu"

 

Prezydent Bronisław Komorowski objął obchody 90. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski honorowym patronatem.(inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu