Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 24 lipca 2012

W Pałacu Prezydenckim o polityce zagranicznej

Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Ambasadorami RP   |   Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Ambasadorami RP Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Ambasadorami RP Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Ambasadorami RP Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Ambasadorami RP Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Ambasadorami RP Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Ambasadorami RP Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Ambasadorami RP

Umocnienie pozycji w targanej kryzysem UE; mądre zaangażowanie na rzecz wspierania Ukrainy w drodze na Zachód, a także m.in. pragmatyczne podejście do relacji z Rosją - to według prezydenta Bronisława Komorowskiego główne wyzwania stojące przed polską polityką zagraniczną. Zobacz także: Spotkanie Prezydenta RP z Catherine Ashton

 

Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek z polskimi ambasadorami uczestniczącymi w corocznej naradzie w kraju. Spotkanie dyplomatów w Warszawie potrwa do piątku. We wtorek w sesji głównej narady wzięła udział szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.


Według prezydenta jako kraj stoimy w obliczu bardzo poważnych wyzwań i zagrożeń związanych głównie z kryzysem w UE. - Musimy być przygotowani na działanie w dużo trudniejszych warunkach - powiedział.


Wśród wyzwań stojących przed Polską prezydent Komorowski wymienił umocnienie pozycji naszego kraju w targanej kryzysem Unii Europejskiej. Jak powiedział, chodzi o "batalię" o przyszłą perspektywę budżetową UE na lata 2014-20, która - jak dodał - jest dla nas nie mniej ważna niż obecna.


Prezydent powiedział też o zacieśnieniu współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Jak ocenił, jest ku temu dobra okazja.


Kolejne z wyzwań - wyliczał Bronisław Komorowski - to aktywna polityka na rzecz dobrego sąsiedztwa. - (To jest) mądre zaangażowanie na rzecz wspierania Ukrainy w jej drodze na Zachód - powiedział prezydent. Jak powiedział, ta droga jest pełna trudności, przeszkód, a także niekonsekwencji.


- Ale jeśli tak oceniamy sytuację, to z naszej strony musi być żelazna konsekwencja, żelazna wola i dążenie do uwieńczenia tego strategicznego celu pełnym sukcesem choćby nawet w przyszłości - powiedział prezydent.


Wśród wyzwań stojących przed polską polityką zagraniczną Bronisław Komorowski wymienił też "pragmatyczne podejście do relacji z Rosją, wzmacnianie sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi i działanie na rzecz silnego i sprawnego Paktu Północnoatlantyckiego".

 

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu