Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 30 lipca 2012

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Uroczystość w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, która zainaugurowała obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania   |   Uroczystość w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, która zainaugurowała obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Uroczystość w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, która zainaugurowała obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Uroczystość w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, która zainaugurowała obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Uroczystość w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, która zainaugurowała obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Uroczystość w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, która zainaugurowała obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Uroczystość w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, która zainaugurowała obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Uroczystość w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, która zainaugurowała obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Uroczystość w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, która zainaugurowała obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Uroczystość w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, która zainaugurowała obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania

Refleksja płynąca ze spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego jest wielkim przesłaniem współczesnego patriotyzmu , szacunku do współczesnego państwa, do tradycji, ale też do bieżących potrzeb Ojczyzny - podkreślił prezydent podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, która zainaugurowała obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania.

 

Z okazji rocznicy prezydent odznaczył powstańców i zasłużonych dla pamięci o powstaniu.  Zobacz także: Odznaczenia w 68. rocznicę Powstania Warszawskiego Wystąpienie prezydenta w Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Bronisław Komorowski wręczył Krzyże Srebrne Orderu Wojennego Virtuti Militari. Powstańcom  ordery Virtuti Militari przyznano podczas II wojny światowej, ale dotychczas ich nie wręczono. Nawiązując do tego prezydent wyjaśnił, że te odznaczenia przyznano na podstawie rozkazu, często ustnego, władz powstańczych.  Jak zaznaczył, na tym przecież polega wielkość Virtuti Militari - przyznawano je tylko i wyłącznie za zasługi na polu walki, w wyniku decyzji podjętych w okresie walki.

 

- To są osoby, które mają, a mam nadzieję, że będą również miały w przyszłości, ogromne zasługi dla utrzymania pamięci o Powstaniu Warszawskim, o dzielnych żołnierzach, cierpiącej ludności, o wspaniałym, walecznym mieście – mówił o odznaczonych Bronisław Komorowski – osoby, które miały, mają i będą miały zasługi dla utrzymania polskiej pamięci o naszym heroicznym wysiłku, który służy przecież przez pokolenia temu samemu zaznaczeniu naszej woli walki o utrzymanie wolności, służy utrwaleniu przekonania, że Polacy nigdy nie godzą się na los narodu akceptującego własne ograniczenia wolności.  

 

Zaznaczył, że wręczając odznaczenia chciał uhonorować wszystkich, którzy mają zasługi w utrzymaniu pamięci o Powstaniu Warszawskim, ale też wszystkich, którzy mają odwagę mówienia o tym, że to ma sens także z punktu widzenia przyszłości.

 

- Dzisiejsze odznaczenia są dla tych, którzy dawali daninę krwi i dla tych, którzy budują w dalszym ciągu nie tylko wiedzę, ale też wiarę narodu, że ta ofiara ma zawsze głęboki sens, a gotowość do jej poniesienia służy kolejnym polskim pokoleniom – powiedział.

 

Prezydent dodał, że dzisiejsze spotkanie z bezpośrednimi uczestnikami Powstania Warszawskiego jest dla niego także okazją do pomyślenia o tym, jaka wielka zmiana zaszła za jednego życia tych, którzy musieli dramatycznie walczyć, także w Powstaniu Warszawskim, ale którzy doczekali także nowej wolności Polski, doczekali rozwoju Polski.

 

- Ta refleksja płynąca z każdego spotkania z bezpośrednimi uczestnikami Powstania Warszawskiego i innych zmagań jest także wielkim przesłaniem współczesnego patriotyzmu polskiego, szacunku do współczesnego państwa polskiego, szacunku do tradycji, ale też do potrzeb bieżących naszej Ojczyzny. Za tę lekcję z całego serca dziękuję – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski wezwał zebranych na uroczystości do uczczenia minutą ciszy tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za wolność. - Niech mi będzie wolno uczcić tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za naszą wolność, nie doczekali tego dnia, kiedy my tu, w naszej wolnej, ukochanej ojczyźnie, możemy żyć i wspominać tamte wspaniałe, choć bardzo trudne czasy - mówił. 

 

W poniedziałkowej uroczystości wzięli udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przedstawiciele organizacji powstańczych i kombatanckich. W obchodach uczestniczyli też ministrowie w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka i Maciej Klimczak.

(Inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu