Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 30 lipca 2012

Tablica upamiętniająca rozmowy władz ChRL i USA

  |   Odsłonięcie tablicy upamiętniającej rozmowy władz ChRL i USA z lat 1958-1970 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej rozmowy władz ChRL i USA z lat 1958-1970 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej rozmowy władz ChRL i USA z lat 1958-1970 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej rozmowy władz ChRL i USA z lat 1958-1970 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej rozmowy władz ChRL i USA z lat 1958-1970 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej rozmowy władz ChRL i USA z lat 1958-1970 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej rozmowy władz ChRL i USA z lat 1958-1970 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej rozmowy władz ChRL i USA z lat 1958-1970 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej rozmowy władz ChRL i USA z lat 1958-1970

- Polska będąc dziś częścią świata zachodniego, z dumą przypomina fragmenty swojej historii świadczące o szczególnych relacjach także ze Wschodem - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej rozmowy polityczne przedstawicieli władz Chińskiej Republiki Ludowej i Stanów Zjednoczonych Ameryki z lat 1958-1970.

 

- Polacy często myślą o sobie, o swoim państwie, jako o miejscu położonym gdzieś pomiędzy Wschodem a Zachodem. Dzisiaj jesteśmy częścią świata zachodniego, ale z dumą przypominamy wszystkie te fragmenty naszej historii, wszystkie wydarzenia, które świadczą o tym, że szczególne relacje Polski ze światem wschodnim były, są i prawdopodobnie będą w przyszłości także przydatne - powiedział prezydent w poniedziałek podczas uroczystości odsłonięcia tablicy na Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich.

 

Bronisław Komorowski powiedział, że rozmowy prowadzone przez przedstawicieli ChRL i USA należały do tych wydarzeń w historii świata, które miały istotny wpływ na "bieg spraw światowej rangi".

 

Prezydent zwrócił uwagę, że rozmowy te toczyły się w trudnym okresie zimnej wojny, kiedy to "wiele państwa i narody różniło a mało łączyło". Jak powiedział, prowadzone w Warszawie przez ponad 10 lat rozmowy amerykańsko-chińskie miały istotny wpływ na to, że świat pomimo zagrożeń zdołał utrzymać pokój.

 

- Jestem przekonany, że wspominając dzisiaj te niezwykle wydarzenia, które działy się tutaj w Warszawie, możemy śmielej, bardziej odważnie, ale też z większą satysfakcją patrzeć na świat współczesny: na świat, w którym jest miejsce na rozwój, modernizację, stare przyjaźnie - jak przyjaźń polsko-amerykańska, jest miejsce na współpracę i oby także daleko idącą przyjaźń polsko-chińska - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Wyraził przekonanie, że miejsce, gdzie toczyły się historyczne rozmowy ChRL i USA, jest warte tego, by pamiętali o nim nie tylko dyplomaci, ale też wszyscy obywatele.  - Jest warte tego, by w tym miejscu, stając przed tablicą, przypominać sobie, że ktoś musiał ciężko pracować, ktoś musiał mieć polityczną odwagę, aby rozpocząć rozmowy na temat dobrej przyszłości całego świata i że w jakiejś mierze te wydarzenia miały miejsce tutaj - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein podkreślił, że tablica będzie symbolem oddania Polski, Stanów Zjednoczonych i Chin sprawie budowania i szerzenia dobrobytu po obu stronach Atlantyku i Pacyfiku. Jak dodał, to co wydarzyło się w Pałacu Myślewickim, miało rzeczywiście historyczne znaczenie.

 

Również ambasador Chin w Polsce Sun Yuxi ocenił, że rozmowy te wpłynęły nie tylko na normalizację stosunków chińsko-amerykańskich, ale także pomogły zachować pokój i utrzymać bezpieczeństwo na świecie. Podkreślił, że kilkadziesiąt spotkań amerykańskich i chińskich dyplomatów, które na przestrzeni lat 1958-1970 odbyły się w Pałacu Myślewickim, było główną formą dialogu pomiędzy oboma krajami i przyczyniło się do budowy wzajemnego zaufania i pokoju na świecie.

 

Uroczystość relacjonowała także Agencja Xinhua wskazując m.in., że Ambasador Sun Yuxi podziękował władzom polskim za pozytywną rolę, jaką odegrały w tym procesie oraz za udostępnienie forum do rozmów.
 

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu