Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 31 lipca 2012

Spotkanie prezydenta z Mittem Romneyem

  |   Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Mittem Romneyem w Belwederze Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Mittem Romneyem w Belwederze Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Mittem Romneyem w Belwederze Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Mittem Romneyem w Belwederze Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Mittem Romneyem w Belwederze Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Mittem Romneyem w Belwederze

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek w Belwederze z Mittem Romneyem, prawdopodobnym kandydatem Partii Republikańskiej na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.


W spotkaniu wzięli też udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski i minister Jaromir Sokołowski.
 

Wtorek jest drugim dniem wizyty Mitta Romneya w Polsce.
 

 

Rozmowa prezydenta z Mittem Romneyem dotyczyła m.in.  spraw gospodarczych, Rosji, Ukrainy i tarczy antyrakietowej.  Podsekretarz Stanu w KPRP Jaromir Sokołowski powiedział PAP, że prezydent Komorowski podkreślił, iż Polska jest zainteresowana utrzymaniem jak najlepszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie od tego, kto sprawuje władzę w Waszyngtonie.

 

- Prezydent Komorowski podkreślił też szczególne więzi przyjaźni i partnerstwa między Polską a USA, które ufundowane są na wspólnych wartościach i przywiązaniu do wolności - mówił Jaromir Sokołowski.

 

Jednym z tematów rozmowy był stan światowej gospodarki. Romney - jak relacjonował prezydencki minister - pytał o źródła sukcesu gospodarczego Polski.  - Prezydent Komorowski zwrócił uwagę na głębokie reformy gospodarcze, rozwiązania konstytucyjne uniemożliwiające zadłużenie powyżej 60 proc. PKB i olbrzymią pracowitość Polaków - zaznaczył prezydencki minister. Bronisław Komorowski pytał z kolei Romneya o stan amerykańskiej gospodarki, a szczególnie o sytuację w sektorze bankowym.

 

Innym z tematów spotkania był projekt budowy tarczy antyrakietowej. Jak powiedział Jaromir Sokołowski, polski prezydent "potwierdził zainteresowanie Polski budową ogólnonatowskiego systemu obrony przeciwrakietowej, a także obecnością w Polsce amerykańskiego systemu, który jest jednym z elementów systemu sojuszniczego".

 

Bronisław Komorowski - jak zaznaczył minister Sokołowski - podniósł w rozmowie z Romneyem także kwestię zniesienia amerykańskich wiz dla Polaków. - Bronisław Komorowski podkreślił, że sprawa ta ma wymiar nie strategiczny, ale symboliczny - powiedział prezydencki minister. Prezydent zaapelował też o poparcie Republikanów w Kongresie dla inicjatyw legislacyjnych mających na celu włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego (ang. skrót VWP).

(inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu