Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 31 lipca 2012

Hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego   |   Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego

Z apelem zainicjowania 11 listopada wielkiego wspólnotowego marszu niepodległości  zwrócił się prezydent Bronisław Komorowski do powstańców uczestniczących we wtorkowych uroczystościach przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. - Jesteście dla nas wzorem i drogowskazem - mówił.

 

- Niech z Waszej , Powstańczej, Powstańców Warszawskich inicjatywy przejdzie 11 listopada ulicami naszej stolicy, naszego miasta nieujarzmionego, które tak wiele Wam zawdzięcza wielki wspólnotowy marsz niepodległości, będący wyrazem hołdu dla suwerennego państwa polskiego, dla wszystkich tych, którzy nie szczędzili życia i trudu w jego służbie - zwracał się prezydent do uczestników uroczystości.

 

- Powstanie Warszawskie było najbardziej ofiarnym i najbardziej dramatycznym ze wszystkich naszych powstań narodowych - podkreślił prezydent Komorowski. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego

 

Zwracając się do powstańców, prezydent podkreślił, że nie ma godniejszych od nich strażników niepodległości i narodowych wartości. - Jesteście dla nas wzorem i drogowskazem, jak najlepiej i najwierniej służyć Polsce także dziś - powiedział Bronisław Komorowski i poprosił środowisko powstańców, by zainicjowało w Warszawie na 11 listopada - w dniu Święta Niepodległości - wspólnotowy marsz niepodległości.

 

- Wiem, że wielu z Was - podobnie jak i ja - boleśnie przeżyło uliczne awantury towarzyszące temu świętu w Warszawie w ubiegłym roku - mówił, prosząc, by razem postarano się o godne uczczenie tego dnia. - Niech w tym marszu staną obok siebie ludzie różnych poglądów. Niech połączy ich wspólna idea suwerenności, silniejsza niż jakiekolwiek podziały i różnice - mówił Bronisław Komorowski.

 

- Zbudujmy razem narodowy most pamięci między Warszawskim Sierpniem i Polskim Listopadem. Pokażmy jak bardzo cienimy nasz narodowy depozyt wolności okupiony walką i ofiarą Powstania Warszawskiego - apelował prezydent.

 

Podkreślał, że 68 lat temu warszawiacy z bronią w ręku starli się z niemieckim nazizmem, "ale szansy na pokonanie go, przegrywającego na frontach wojny, pozbawiła ich wyrachowana bezczynność Stalina, dzięki czemu Hitler mógł bezkarnie mordować i niszczyć stolicę państwa polskiego".

 

- W tak beznadziejnej sytuacji Powstanie Warszawskie musiało skapitulować, ale nie poszło na marne - mówił prezydent, podkreślając, że dla jego pokolenia - ludzi Solidarności - ideały powstańcze były inspiracją, która doprowadziła do przemian w 1989 r.

 

Bronisław Komorowski przypomniał, że powstańcza walka połączyła ze sobą ludzi z różnych środowisk - także politycznych. - Na szczęście dzisiaj nie musimy mierzyć się z wyzwaniami tak dramatycznymi, ale narodowej solidarności i wspólnotowości potrzeba nam dzisiaj jak powietrza. To spoiwo musi być silniejsze od podziałów politycznych. (...) Nie ma wolności bez politycznej wielobarwności, ale partyjny interes powinien kończyć się tam, gdzie w grę wchodzi racja stanu i dobro wspólne suwerennego Państwa Polskiego - powiedział.

 

Wcześniej na pl. Krasińskich odprawiona została uroczysta msza św. polowa w intencji poległych powstańców.

 

W mszy, której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek uczestniczyli prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych stolicy, m.in. prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, uczestnicy Powstania Warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, przedstawiciele wojska, harcerze, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i Kościołów chrześcijańskich w Polsce oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

 

Po mszy przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego odbył się apel poległych. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu