Obchody Święta Wojska Polskiego

Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, msza św. za Ojczyznę wręczenie nominacji generalskich i odznaczeń państwowych były głównymi punktami obchodów Święta Wojska Polskiego z udziałem Prezydenta RP.
W środę rano tuż po godz. 8 prezydent Bronisław Komorowski złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. Następnie wraz z Małżonką udał się na mszę św. za Ojczyznę do Katedry Polowej Wojska Polskiego. W nabożeństwie wzięli udział także m.in. szef MON Tomasz Siemoniak i kierownictwo resortu, szef BBN Stanisław Koziej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, generalicja i kombatanci.
Tuż przed nabożeństwem, przy wejściu do katedry Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska otrzymała bukiet kwiatów, ziół i owoców oraz tradycyjne korale krakowskie z ciasta chlebowego. Podarunek wręczyli przedstawiciele stowarzyszenia "Instytut Dziedzictwa" z Krakowa i Gdańskiej Fundacji Dobroczynności. Obie organizacje urządzają konkursy na najpiękniejsze bukiety, związane ze zwyczajem zbierania ziół i komponowania wiązanek na obchodzone w środę święto Matki Boskiej Zielnej. Komorowska objęła honorowy patronat nad projektem "Cudowna Moc Bukietów" organizowanym przez stowarzyszenie z Małopolski.
Nawiązując do wydarzeń z 1920 r., biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podkreślił w homilii, że obowiązkiem narodu jest pamięć o bohaterach walk niepodległościowych - kombatantach i weteranach. - Parafrazując znane słowa można powiedzieć, że naród, który nie pamięta o swoich żołnierzach, nie ma przed sobą przyszłości - mówił.
O godz. 10.30 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego prezydent wręczył odznaczenia państwowe oraz nominacje generalskie, jednocześnie pożegnał generałów kończących zawodową służbę wojskową i wręczył im pamiątkowe ryngrafy.
Zobacz także: Awanse generalskie z okazji Święta Wojska Polskiego Prezydent o przyszłości i zadaniach dla wojska Nominacje i odznaczenia na dziedzińcu Pałacu Prezydent, jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych nadał dziewięciu oficerom stopnie generalskie i admiralskie.
W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart połączona z Apelem Pamięci Oręża Polskiego oraz składaniem wieńców i wiązanek na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Z okazji Święta Wojska Polskiego na fasadzie Pałacu Prezydenckiego od wtorku po zmroku można oglądać okolicznościową iluminację.
Zobacz także:
Iluminacja z okazji Święta Wojska Polskiego
Święto WP obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę stoczonej w 1920 r. bitwy warszawskiej, określanej także jako „Cud nad Wisłą”. Bitwa ta, stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej, powstrzymała ofensywę Armii Czerwonej i zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości. (inf. własna, PAP)