Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 24 sierpnia 2012

Prezydent na inauguracji IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy

  |   Inauguracja IV Zjazdu Polonii Inauguracja IV Zjazdu Polonii Inauguracja IV Zjazdu Polonii Inauguracja IV Zjazdu Polonii Inauguracja IV Zjazdu Polonii Inauguracja IV Zjazdu Polonii

W naszym wzajemnym interesie jest istnienie łączności emocjonalnej i organizacyjnej między Polską a Polakami rozsianymi po całym świecie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Życzył Polonii uzasadnionej dumy z Polski.

Prezydent podkreślił, że zamieszkujący poza granicami kraju Polacy zawsze będą cząstką "polskiej sprawy". - Wszyscy czujemy, że w interesie Polski jest, aby istniała łączność emocjonalna i organizacyjna między Polską a Polakami, ludźmi polskiego pochodzenia rozsianymi po całym świecie. Jest to nam wzajemnie potrzebne - oświadczył.

Jak przekonywał, awans Polski do rangi krajów niepodległych, integrujących się ze światem zachodnim, jest awansem wszystkich Polaków a każdy sukces Polaków w każdym kraju świata potęguje narodową dumę. - Każdy sukces Polaka bądź człowieka polskiego pochodzenia na całym świecie jest cząstką polskiego sukcesu; każdy sukces Polski daje nowe szanse na budowanie własnej pozycji w każdym kraju świata - podkreślił Bronisław Komorowski.

Jak zaznaczył, jest to nowa okoliczność, której do tej pory nie mieliśmy. - Nasza historia była niesłychanie trudna, co powodowało, że trudno też było utrzymać łączność z krajem i utrzymać dumę z kraju pochodzenia bądź przodków, bądź własnego - mówił.

- Dzisiaj te dwie dumy z osiągnięć Polaków poza granicami i osiągnięć Polski mogą razem tworzyć sumę, taką gigantyczną porcję energii, która może pozwolić na rozwiązanie wielu problemów - zaznaczył prezydent.

Prezydent Komorowski życzył uczestnikom Zjazdu, aby potrafili w sposób umiejętny wykorzystać atut, jakim jest dobra opinia o Polsce i Polakach. - Można się dzisiaj łatwiej utożsamiać z Polską - krajem, który przestał być krajem ludzi biednych, pozbawionych wolności. Łatwiej się utożsamiać z ojczyzną, łatwiej sobie wzajemnie pomagać - zaznaczył.

- To wielki oręż - móc pokazać sukces państwa, narodu polskiego, sukces poszczególnych środowisk emigracyjnych - ocenił.

- Życzę uzasadnionej dumy z Polski, życzę Polsce dumy z wszystkich organizacji (polonijnych) i wszystkich Polaków zamieszkujących poza granicami kraju - mówił prezydent.Hasło IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy brzmi "...by czuć się Polakiem". Prezydent objął spotkanie honorowym patronatem. Głównymi tematami trzydniowego spotkania będzie oświata, duszpasterstwo, sytuacja dawnej i nowej emigracji oraz zasady finansowania programów polonijnych. (PAP)

Poleć znajomemu