Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 8 września 2012

Prezydent zachęcał do czytania "Pana Tadeusza"

Narodowe Czytanie Pana Tadeusza   |   Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Narodowe Czytanie Pana Tadeusza - zakończenie akcji w Ogrodzie Saskim z udziałem Pary Prezydenckiej Narodowe Czytanie Pana Tadeusza - zakończenie akcji w Ogrodzie Saskim z udziałem Pary Prezydenckiej Narodowe Czytanie Pana Tadeusza - zakończenie akcji w Ogrodzie Saskim z udziałem Pary Prezydenckiej Narodowe Czytanie Pana Tadeusza - zakończenie akcji w Ogrodzie Saskim z udziałem Pary Prezydenckiej Narodowe Czytanie Pana Tadeusza - zakończenie akcji w Ogrodzie Saskim z udziałem Pary Prezydenckiej Narodowe Czytanie Pana Tadeusza - zakończenie akcji w Ogrodzie Saskim z udziałem Pary Prezydenckiej Narodowe Czytanie Pana Tadeusza - zakończenie akcji w Ogrodzie Saskim z udziałem Pary Prezydenckiej Narodowe Czytanie Pana Tadeusza - zakończenie akcji w Ogrodzie Saskim z udziałem Pary Prezydenckiej Narodowe Czytanie Pana Tadeusza - zakończenie akcji w Ogrodzie Saskim z udziałem Pary Prezydenckiej

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką zainaugurował w sobotę w Warszawie „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Przez cały dzień w 60 polskich miastach i miejscowościach odbywało się publiczne czytanie poematu Adama Mickiewicza.


"O wiosno, kto ciebie widział wtenczas w naszym kraju/ Pamiętna wiosno wojny, wiosno urodzaju/ O wiosno, kto cię widział, jak byłaś kwitnąca/ zbożami i trawami, a ludźmi błyszcząca/ obfita we zdarzenia, nadzieją brzemienna/ ja ciebie dotąd widzę piękna maro senna./ Urodzony w niewoli, okuty w powiciu/ ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu" - czytał prezydent Komorowski fragment z XI księgi "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W warszawskim Ogrodzie Saskim koło sadzawki z fontanną zebrało się wielu warszawiaków, chcących uczestniczyć w "Narodowym Czytaniu Pana Tadeusza".


- 200 lat od wydarzeń, które stały się źródłem inspiracji dla Adama Mickiewicza do napisania, już na emigracji Pana Tadeusza, chcę zachęcić do wspólnego czytania. Minęło 200 lat od wielkich i ważnych wydarzeń związanych z nadzieją na polską wolność, 200 lat, w których wiele pokoleń polskich tak jak Adam Mickiewicz marzyło o wiośnie wolności. Dzisiaj możemy cieszyć się naszą wiosną wolności, ale warto pamiętać o tym, że w tej naszej drodze ku wolności Pan Tadeusz i wspaniała twórczość Adama Mickiewicza nie tylko nas tworzyły, ale także zachwycały i umacniały - mówił prezydent.


- Dzisiaj zachęcam i zapraszam do narodowego, a więc wspólnego czytania Pana Tadeusza, do wspólnego czytania od Tatr po Bałtyk, od Odry aż po Bug, a nawet i dalej, sięgając także i do terenów znad Niemna, tych gdzie nasza wyobraźnia lokuje Soplicowo - dodał Bronisław Komorowski.


Po wystąpieniu prezydenta Andrzej Seweryn rozpoczął czytanie "Inwokacji" otwierającej pierwszą księgę poematu. Fragment odczytała też Pierwsza Dama. Kolejne księgi czytają: Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Sonia Bohosiewicz, Stanisława Celińska, Marek Bukowski, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Antoni Pawlicki. Ostatnią, dwunastą księgę przeczyta Andrzej Seweryn. Czytanie ma zakończyć się o 1.30 w nocy. Tło muzyczne dla lektury tworzy muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu takich artystów jak m.in. Janusz Olejniczak czy Andrzej Jagodziński.


Równolegle z inauguracją "Narodowego czytania Pana Tadeusza" w Warszawie akcja głośnej lektury narodowego poematu rozpoczęła się w około 60 polskich miastach i miejscowościach. Każdy z ośrodków realizuje własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie „Narodowego czytania”. W przedsięwzięciu biorą udział nie tylko profesjonalni aktorzy, ale również wolontariusze, młodzież szkolna, harcerze. W sobotę w całym kraju ludzie spotkają się, aby wspólnie, na rynkach, skwerach, w parkach usłyszeć strofy Pana Tadeusza w wielu interpretacjach. Niektóre miasta rozszerzyły ideę akcji, dzięki czemu obejmie ona też osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w publicznych czytaniach, np. wolontariusze czytać będą poemat w domach opieki czy szpitalach.

 

Prezydent RP Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”, aby popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury – najpopularniejszego dzieła jednego z największych polskich poetów.

 

O wydarzeniu mówił też w sobotę rano Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, który wraz z aktorką Krystyną Jandą był gościem TVN24. Dla Programu I Polskiego Radia minister Michałowski odczytał fragment XI księgi poematu.

 

Około północy Para Prezydencka wzięła udział w zakończeniu akcji w Ogrodzie Saskim. Wysłuchano Księgi XII – Kochajmy się oraz Epilogu w interpretacji Andrzeja Seweryna, fragment odczytał także prezydent Bronisław Komorowski. 

 

- Chcielibyśmy wyrazić naszą nadzieję, że w przyszłym roku może podobne narodowe wspólne czytanie zrobimy z ojcem naszego poczucia humoru, polskiego dowcipu - z "Zemstą" Aleksandra Fredry. Bardzo bym chciał, aby to narodowe czytanie trwało przez następne lata - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Dziękując wszystkim uczestnikom wspólnego czytania "Pana Tadeusza",  w tym aktorom i samorządom, prezydent szczególnie wspomniał media, przede wszystkim Polskie Radio i TVP Info, które relacjonowały imprezę. - W naszym przekonaniu to jest najlepsza forma wypełniania misji publicznych mediów - ocenił. Podkreślił też, że księgi poematu Mickiewicza budują polskie serca, duszę, dumę i marzenia.


W Ogrodzie Saskim czytanie "Pana Tadeusza rozpoczął i zakończył Andrzej Seweryn. Kolejne księgi czytali Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Sonia Bohosiewicz, Stanisława Celińska, Marek Bukowski, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki. Tło muzyczne dla lektury tworzyła muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu takich artystów jak m.in. Janusz Olejniczak czy Andrzej Jagodziński. (PAP, inf. własna)

 

Czytaj więcej o akcji >>

 

 

 

Poleć znajomemu