Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 9 września 2012

Prezydent o pojednaniu narodów Polski i Rosji

Pałac Prezydencki

To ważny krok na trudnej drodze ku pojednaniu - tak prezydent Bronisław Komorowski określił fakt odczytania w kościołach w całej Polsce dokumentu o pojednaniu narodów Polski i Rosji - poinformowała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

 

Dokument ten podpisali 17 sierpnia przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik i patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I. Decyzję o odczytaniu dokumentu podjęli biskupi diecezjalni zgromadzeni 25 sierpnia na Jasnej Górze, uzasadniając ją tym, że jest on "głęboko religijny i teologiczny". Zobacz także: Prezydent: Dialog Kościołów to szansa na pojednanie narodów

 

- Według prezydenta Bronisława Komorowskiego to ważny krok na trudnej drodze ku pojednaniu kościołów i narodów Polski i Rosji - powiedziała w niedzielę Joanna Trzaska-Wieczorek. Jak podkreśliła, "prezydent docenia, że oprócz wysiłków ze strony świata polityków, ma miejsce równoległa praca ze strony duchowieństwa w tym zakresie".

 

Hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce i prawosławnego w Rosji apelują w dokumencie o wysiłki w rozwijaniu dialogu, wzajemnego zaufania i zbliżenia Polaków i Rosjan. Proszą też o budowanie "wolnej od przemocy i wojen pokojowej przyszłości naszych krajów i narodów". (PAP)

 

Poleć znajomemu