Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 15 września 2012

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy   |   Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy

W sobotę, w przeddzień Ogólnopolskich Dożynek Prezydenckich w Spale odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W konkursie wzięły udział wszystkie województwa. Jury konkursu przewodniczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Dariusz Młotkiewicz.

 

Komisja oceniając wieńce brała pod uwagę między innymi kryteria takie jak zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki, a także różnorodności użytych do wykonania wieńca materiałów. Oceniano także walory estetyczne i ogólny wyraz artystyczny oraz sposób prezentacji wieńca.

 

Zwycięzcami konkursu zostali:

  •  I miejsce: grupa wieńcowa z województwa dolnośląskiego – powiat bolesławiecki, gmina Bolesławiec, miejscowość Kraśnik Dolny
  • II miejsce: grupa wieńcowa z województwa lubelskiego – powiat rycki, gmina Stężyca, miejscowość Stężyca
  • II miejsce: grupa wieńcowa z województwa warmińsko-mazurskiego, powiat ostródzki, gmina Miłakowo, miejscowość Miłakowo.

 

Minister Młotkiewicz podkreślił, że w niedzielę, podczas uroczystości dożynkowych prezydent Bronisław Komorowski wręczy dyplomy zwycięzcom, jak i wszystkim pozostałym wyróżnionym województwom.

 

Celem konkursu jest między innymi kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych i kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, a także promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.

 

Poleć znajomemu