Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 17 września 2012

Uhonorowanie Okręgu Wileńskiego AK

  |   Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim Olga Krzyżanowska złożyła na warszawskich Powązkach w imieniu Prezydenta RP wieniec na grobie swojego ojca - gen. Aleksandra Krzyżanowskiego. Olga Krzyżanowska złożyła na warszawskich Powązkach w imieniu Prezydenta RP wieniec na grobie swojego ojca - gen. Aleksandra Krzyżanowskiego. Olga Krzyżanowska złożyła na warszawskich Powązkach w imieniu Prezydenta RP wieniec na grobie swojego ojca - gen. Aleksandra Krzyżanowskiego.

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślał, że dla niego osobiście niesłychanie ważna jest możliwość wręczenia odznaczeń przedstawicielom Wileńskiej AK, towarzyszom broni jego ojca. – To dla mnie źródło wzruszenia i ogromnej wdzięczności – zaznaczył.

 

Bronisław Komorowski podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim przekazał rodzinie gen. bryg. Aleksandra Krzyżanowskiego ps. „Wilk”, komendanta Okręgu Wileńskiego AK, nadany pośmiertnie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Order odebrała córka Olga Krzyżanowska.  - Cieszę się, że to mnie przypadł w udziale niezwykły gest pod adresem całej Wileńskiej AK, uhonorowania w sposób szczególny dowódcy Okręgu, legendarnego dla mnie, ważnego dla nas wszystkich – powiedział prezydent.

 

Zobacz także: Odznaczenia dla uczestników walk o niepodległość Ponadto Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym uczestnikom walk o niepodległość Polski z terenów Wileńszczyzny i Nowogródczyzny.


- To dla mnie wydarzenie niesłychanie ważne, że mogę wręczyć odznaczenia towarzyszom broni własnego ojca, „niedobitkom” Wileńskiej AK, po tych wszystkich przejściach, które stały się ich udziałem i w czasie wojny i po wojnie, wręczyć odznaczenie córce generała „Wilka” dowódcy wszystkich żołnierzy AK z północno-wschodniej części dawnej RP. To źródło wzruszenia, ale i ogromnej wdzięczności, że to było możliwe – powiedział prezydent podczas poniedziałkowej uroczystości.


- Proszę wybaczyć ten osobisty zupełnie ton - mówił prezydent. Jak dodał, ze względu na to, że groby jego rodziny były daleko, to odczuwał szczególne osamotnienie, kiedy 1 listopada inni mogli odwiedzać groby bliskich. 

 

Bronisław Komorowski wspominał, że jego mama znalazła sposób, jak zapełnić tę lukę – odwiedzali groby żołnierzy polskich, w tym grób generała „Wilka” na Powązkach.  Prezydent zaznaczył, że ten grób był dla niego zawsze uosobieniem wszystkich grobów Wileńskiej AK i uosobieniem niezwykłego, tragicznego losu żołnierzy, którzy w warunkach niesłychanie trudnych dawali świadectwo odpowiedzialności za Ojczyznę, dawali świadectwo polskości tamtych terenów, dawali świadectwo tego, że Polska nie zginęła i marzy ponownie o wolności.

 

Wspominał, że słuchał rodzinnych opowieści, budujących także jego marzenie o wolności. - Dla mojego pokolenia, pokolenia ludzi „Solidarności”, tradycje AK oraz niespisany testament marzeń, w których mieści się także ukochanie krainy przodków - Wileńszczyzny, Litwy, Nowogródczyzny i innych Ziem Kresowych ukształtowało nas w marzeniu, aby służyć i dosłużyć wolnej Polski, ale też , aby szukać – po tych wszystkich strasznych doświadczeniach tego, co może łączyć także w miłości do krainy, gdzie rodziny żyły, walczyły - mówił prezydent. 

 

Prezydent podkreślił, że warto o nich pamiętać, bo są ilustracją jednego z najtragiczniejszych losów żołnierzy AK, warto pamiętać dzisiaj w wolnej Polsce.  - Warto pamiętać i zachować wdzięczność. Dla mnie źródłem radości jest to, że mogę właśnie w otoczeniu żołnierzy Wileńskiej AK, uczestniczyć w tej uroczystości tak, jak może prezydent poprzez okazanie wdzięczności w imieniu całego Narodu - dodał.

 

Prezydent przyznał, że chciał, aby ta uroczystość miała miejsce 17 września, w rocznicę wydarzeń, od których zaczął się dramatyczny los polskich Ziem Wschodnich. - Należy im się wszystkim pamięć, szacunek, należy się także coś więcej, udział w kształtowaniu następnych polskich pokoleń. Wileńska AK i cała AK ukształtowała pokolenie ludzi „Solidarności”. Ten przykład będzie żywy, ważny dla następnych polskich pokoleń, które muszą pamiętać o ofiarności, patriotyzmie polskich Kresów Wschodnich, o ofierze, która okazała się niewystarczająca dla zapewnienia dobrego losu Ojczyźnie, ale która po latach miała swój udział w naszej współczesnej wolności i dobrym losie - zaznaczył.

 

-To jest honor dla nas wszystkich – powiedziała Olga Krzyżanowska dziękując za odznaczenie swojego ojca i jego żołnierzy. Jak dodała, konieczna jest pamięć o tych ludziach, nie tylko dlatego, że byli nam bliscy, ale nieśli ideę, o której trzeba pamiętać – trzeba coś dla własnego kraju uczynić.

 

Przed południem Olga Krzyżanowska złożyła na warszawskich Powązkach w imieniu Prezydenta RP wieniec na grobie swojego ojca - gen. Aleksandra Krzyżanowskiego.

 

A. Krzyżanowski był zawodowym żołnierzem, pułkownikiem artylerii Wojska Polskiego, uczestnikiem kampanii wrześniowej w 1939 r. W 1941 r. został komendantem Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej. Po wojnie aresztowany przez UB, zmarł w więzieniu. Stopień generalski otrzymał pośmiertnie w czasie prezydentury Lecha Wałęsy.

Poleć znajomemu