Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 19 września 2012

Spotkanie z ministrami spraw zagranicznych i obrony Wielkiej Brytanii

Spotkanie Prezydenta RP z ministrami spraw zagranicznych i obrony Wielkiej Brytanii   |   Spotkanie Prezydenta RP z ministrami spraw zagranicznych i obrony Wielkiej Brytanii Spotkanie Prezydenta RP z ministrami spraw zagranicznych i obrony Wielkiej Brytanii Spotkanie Prezydenta RP z ministrami spraw zagranicznych i obrony Wielkiej Brytanii Spotkanie Prezydenta RP z ministrami spraw zagranicznych i obrony Wielkiej Brytanii Spotkanie Prezydenta RP z ministrami spraw zagranicznych i obrony Wielkiej Brytanii Spotkanie Prezydenta RP z ministrami spraw zagranicznych i obrony Wielkiej Brytanii

Prezydent RP Bronisław Komorowski przyjął w środę w Pałacu Prezydenckim ministra spraw zagranicznych Williama Hague’a oraz ministra obrony  Wielkiej Brytanii Philipa Hammonda. W trakcie spotkania poruszano kwestie związane z współpracą dwustronną, realizacją decyzji podjętych na szczycie NATO w Chicago, wzmocnieniem Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony w ramach Unii Europejskiej oraz planami modernizacji obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej RP.

 

Prezydent podkreślił, że konsekwentnie opowiada się za pełną realizacją ustaleń ze szczytu NATO w Chicago wobec Afganistanu, w tym za zakończeniem misji ISAF do końca 2014 r. Za konieczne uznał znalezienie rozwiązania politycznego dla zapewnienia stabilizacji i bezpieczeństwa w tym kraju, czego elementem ma być wsparcie dla szkolenia afgańskich sił zbrojnych i policji.

 

Bronisław Komorowski wskazał, że planowana modernizacja krajowego systemu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej, będzie nie tylko wzmacniać potencjał obronny Polski, ale będzie stanowić również polski wkład w kolektywne bezpieczeństwo sojuszników.

 

Prezydent stwierdził, że celem Polski jest, aby Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony UE była dobrym uzupełnieniem (a nie substytutem) Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Bronisław Komorowski poinformował o rozpoczynającej się wizycie na Ukrainie. Podkreślił, że w jego ocenie należy podtrzymać współpracę z tym państwem, w jego drodze zbliżającej go do euroatlantyckich struktur. Prezydent RP wyraził przekonanie, że przyszłość Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla powodzenia procesów demokratycznych także w innych państwach dawnego ZSRR.

 

William Hague oraz Philip Hammond odbyli wcześniej spotkanie w formule kwadrygi w ministerstwach spraw zagranicznych i obrony narodowej RP. Spotkania w takim formacie są coraz częstszą praktyką dyplomatyczną, która wynika z pogłębiających się związków polityki zagranicznej z polityką bezpieczeństwa i obrony.

Poleć znajomemu