Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 2 października 2012

"Trzeba przywrócić armii wojskowe szkolnictwo"

Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej   |   Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej Inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej

- Trzeba przywrócić szkolnictwo wojskowe armii w o wiele większym stopniu niż to ma miejsce dzisiaj - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek wziął udział w inauguracji roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Zobacz także: Wystąpienie prezydenta na inauguracji roku akademickiego w WAT
Bronisław Komorowski ocenił, że państwu brakowało konsekwencji w podejściu do szkolnictwa wyższego. Zauważył, że kandydaci na oficerów stanowią ok. 10 proc. spośród niemal 10 tys. studentów WAT.


- Można by z pewną przesadą powiedzieć, że stoimy w obliczu konieczności przywrócenia wojskowego charakteru wojskowemu szkolnictwu wyższemu. Trzeba przywrócić szkolnictwo wojskowe armii w o wiele większym stopniu niż to ma miejsce dzisiaj – ocenił Bronisław Komorowski. Dodał, że ważnym elementem musi być chronienie potencjału wojskowych uczelni, który służy nie tylko siłom zbrojnym.


Zdaniem prezydenta istotnym problemem, jaki stanie przed szkolnictwem wojskowym, jest to, czy konsolidować uczelnie, a jeśli tak, to na jakich zasadach. - Uważam, że w tych całych rozważaniach Wojskowa Akademia Techniczna musi być postrzegana jako wielka szansa, bo niewątpliwie wspólnym mianownikiem dla całego systemu funkcjonowania sfery obronności jest utechnicznienie sił zbrojnych- powiedział.

 

Prezydent przypomniał, że jeszcze niedawno nabór na studia wojskowe był wstrzymany. Zwrócił uwagę, iż studenci wojskowi stanowią jedynie około 10 proc. studentów WAT. - To jest sygnał o braku konsekwencji państwa polskiego w kształtowaniu systemu szkolnictwa wojskowego, także - w moim przekonaniu - z negatywnymi zjawiskami dającymi się zaobserwować w całości systemu nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce - powiedział.


Podczas uroczystości pięciu osobom wręczono dyplomy nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego, a 27 osobom - stopnia doktora. Wyróżniono też autorów najlepszych prac magisterskich i inżynierskich. (PAP)
 

Poleć znajomemu