Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 3 października 2012

Prezydent o zmianach w szkolnictwie wyższym

Inauguracja roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie   |   Inauguracja roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie

W ostatnich latach parokrotnie wzrosła liczba studentów i uczelni w Polsce. Teraz ilość musi przejść w jakość - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 

- 20 lat to tylko trochę mniej niż okres niepodległej, demokratycznej Polski - powiedział prezydent podczas uroczystości na uczelni, która obchodzi w tym roku jubileusz dwudziestolecia. - Sam fakt powstania uczelni niepublicznych jest jednym z fragmentów zmiany, jaka zaszła w Polsce w ostatnich 20 latach - dodał.

 

Podkreślił, że losy uczelni są wpisane zarówno w kłopoty, jak i w sukcesy procesu transformacji. - W porównaniu z ubiegłymi latami parokrotnie zwiększyła się liczba szkół wyższych i studentów na polskich uczelniach - przypomniał prezydent. Jak dodał, to efekt zmian zachodzących na wolnym rynku.

 

Jednak - zdaniem prezydenta - dziś polskie szkolnictwo wyższe stoi przed wyzwaniem i koniecznością głębokiej zmiany. - Trzeba wspólnie zabiegać o to, by ilość przerodziła się w jakość, jakość uczelni i jakość studentów - powiedział.

 

Podkreślił, że środowisko akademickie musi zadać sobie pytanie czy jest gotowe na proces konsolidacji uczelni. W opinii prezydenta, jest to jeden z elementów, który może podnieść jakość szkół wyższych. Według Bronisława Komorowskiego, kolejnym wyzwaniem stojącym przed polskim szkolnictwem wyższym jest kryzys demograficzny. - Wielkim zadaniem staje się poprawienie konkurencyjności polskiego szkolnictwa wyższego, tak by młodzi ludzie wybierali studia w Polsce, by uczelnie przyciągały także studentów spoza Polski - zaznaczył prezydent.

 

Jego zdaniem Akademia Leona Koźmińskiego pokazuje, że takie zadanie jest w zasięgu polskich uczelni. - Jest dowodem na to, że polska uczelnia może być konkurencyjna wobec innych ośrodków akademickich na świecie – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Akademia Leona Koźmińskiego jest niepubliczną szkołą wyższą o statusie akademii. Została założona w 1993 roku.  (PAP)

 

Poleć znajomemu