Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 10 października 2012

Prezydent o roli UE w polityce globalnej

  |   Debata "Perspektywy globalnej roli UE. Idee, interesy, instrumenty" w Pałacu Prezydenckim Debata "Perspektywy globalnej roli UE. Idee, interesy, instrumenty" w Pałacu Prezydenckim Debata "Perspektywy globalnej roli UE. Idee, interesy, instrumenty" w Pałacu Prezydenckim Debata "Perspektywy globalnej roli UE. Idee, interesy, instrumenty" w Pałacu Prezydenckim Debata "Perspektywy globalnej roli UE. Idee, interesy, instrumenty" w Pałacu Prezydenckim Debata "Perspektywy globalnej roli UE. Idee, interesy, instrumenty" w Pałacu Prezydenckim Debata "Perspektywy globalnej roli UE. Idee, interesy, instrumenty" w Pałacu Prezydenckim Debata "Perspektywy globalnej roli UE. Idee, interesy, instrumenty" w Pałacu Prezydenckim Debata "Perspektywy globalnej roli UE. Idee, interesy, instrumenty" w Pałacu Prezydenckim Debata "Perspektywy globalnej roli UE. Idee, interesy, instrumenty" w Pałacu Prezydenckim Debata "Perspektywy globalnej roli UE. Idee, interesy, instrumenty" w Pałacu Prezydenckim

Wielkość Europy to jej otwartość i gotowość na dalsze poszerzanie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas środowej debaty nt. przyszłości UE. Ocenił, że Europie potrzebne jest wielkie marzenie o znaczeniu, nieprzekraczające jednak realnych możliwości.

 

Prezydent opowiedział się za zachowaniem atrakcyjności Europy "przez zamożność jej obywateli, ich bezpieczeństwo i przez świat wartości".

 

Dyskusję pt. "Perspektywy globalnej roli UE. Idee, interesy, instrumenty" zorganizowano w Pałacu Prezydenckim w ramach serii debat pod przewodnictwem Tadeusza Mazowieckiego "Przyszłość Europy. Polska perspektywa". Środowa debata z udziałem prezydenta była ostatnią z tego cyklu. Zobacz także: Tadeusz Mazowiecki: UE nie jest dość zintegrowana do odgrywania globalnej roli

 

Bronisław Komorowski mówił, że Europie potrzebne jest "wielkie marzenie o znaczeniu". - Chodzi jednak o to - wyjaśnił - aby nie przekraczało ono naszych realnych możliwości, "tak abyśmy się nie frustrowali". - Wielkość Europy to jest po pierwsze utrzymanie otwartości, gotowości na dalsze poszerzanie - podkreślił. Jak dodał, "my trzymamy Ukrainę pazurami przynajmniej częściowo na kierunku integracji ze światem zachodnim". Powiedział też, że "inwestujemy także w Rosję, aby się modernizowała - w jakimś stopniu w zbliżony sposób - do świata zachodniego".

 

Jak zauważył prezydent, okazuje się, że nie jest tak, iż wszystkie kraje chcą naszego modelu demokracji. W tym kontekście wymienił Afrykę Północną i świat arabski.

 

Jednak, zdaniem prezydenta Komorowskiego, Europa będzie zawsze atrakcyjna w wymiarze kultury czy zamożności. - Może mieć aspiracje do zmieniania świata, powinna zachować te aspiracje, ale bez brania chyba odpowiedzialności za cały świat - powiedział.

 

Podczas debaty pojawiło się zagadnienie "szwajcaryzacji UE". Prezydent mówił, że termin ten rozumie jako "minimalizację własnej roli w stosunku do całego świata na rzecz utrzymania atrakcyjności poprzez zamożność, bezpieczeństwo, wzmacnianie mechanizmów państwa prawa".

 

- Jestem całkowicie za tym, żeby taki proces szwajcaryzacji następował i uważam, że za nas, bez naszej aspiracji, dokonuje się pewna korekta marzeń o wielkości Europy w świecie" - powiedział. Według niego historia weryfikuje "nadmiernie nadmuchany balon europejskich aspiracji", który nie odpowiadał nigdy rzeczywistej roli Europy.

 

Jednocześnie Bronisław Komorowski zaznaczył, że UE tym różni się od Szwajcarii - i będzie się jeszcze długo różnić - że "od Szwajcarów świat nic więcej nie chce, poza pieniędzmi na Czerwony Krzyż i Szwajcarzy też od świata nic więcej nie chcą". - Od nas jeszcze długo świat będzie mógł coś chcieć (...), długo też my będziemy chcieli coś od świata, to jest ta różnica między nami a Szwajcarią - podkreślił.

 

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu