Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 11 października 2012

Wizyta prezydenta Czech

  |   Prezydent Czech z wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Czech z wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Czech z wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Czech z wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Czech z wizytą w Polsce. Prezydent Czech z wizytą w Polsce. Rozmowy Par Prezydenckich Prezydent Czech z wizytą w Polsce. Rozmowa prezydentów Prezydent Czech z wizytą w Polsce. Rozmowy delegacji Polski i Czech Prezydent Czech z wizytą w Polsce. Rozmowy delegacji Polski i Czech Prezydent Czech z wizytą w Polsce. Rozmowa prezydentów Prezydent Czech z wizytą w Polsce. Prezydenci na spotkaniu z dziennikarzami Prezydent Czech z wizytą w Polsce. Pożegnanie przez Pałacem Prezydenckim Prezydent Czech z wizytą w Polsce. Pożegnanie przez Pałacem Prezydenckim Prezydent Czech z wizytą w Polsce.Pożegnanie przez Pałacem Prezydenckim

- Ta wizyta potwierdza naszą bardzo dobrą współpracę od lat - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z goszczącym w Polsce prezydentem Czech Vaclavem Klausem.  - Dzisiejsze spotkanie było okazją do podsumowania tego, co udało się uzyskać, dokonania oceny stanu relacji i rozważenia kwestii związanych z przyszłością współpracy polsko-czeskiej - mówił polski prezydent podczas spotkania z mediami.

 

Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie, że w piątek odbędzie się forum gospodarcze. - Niewątpliwie jednym ze sprawdzianów dobrego poziomu współpracy polsko-czeskiej jest poziom wymiany handlowej i współpracy gospodarczej - podkreślił Bronisław Komorowski. - Rozmawiałem z prezydentem Klausem o tym, że niedawno w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych podkreśliłem to, że wymiana handlowa polsko-czeska jest dużo wyższa niż wymiana polsko-amerykańska - mówił.  Zobacz także: Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Czech


Prezydent dodał, że elementem współpracy polsko-czeskiej jest również współpraca w zakresie pogłębiania wzajemnych powiązań komunikacyjnych, budowy wspólnej sieci przesyłowej, także poprzez umiejętne wykorzystanie środków unijnych. Zwrócił uwagę, że w przyszłym roku zostanie zakończona budowa odcinka autostrady A1 aż do granicy czeskiej.


Prezydent wskazywał też na wysoką ocenę współpracy polsko-czeskiej nie tylko na arenie UE, ale też w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
 

Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że kontakty z Vaclavem Klausem będą trwały, pomimo tego, że prezydent Czech kończy już swoją drugą prezydencką kadencję. Zapowiedział, że prezentem dla Vaclava Klausa będzie czwartkowy wieczorny koncert jazzowy w Belwederze.  - Chciałem wyrazić nadzieję, że przyjaźń i współpraca będzie w dalszym ciągu tak samo fascynująca, jak każdy koncert jazzowy – powiedział Bronisław Komorowski.


Prezydent Czech podkreślił, że bardzo cieszy się z wizyty w Polsce, bogatego programu pobytu, a także ze wspaniałych relacji dwustronnych. – Polska jest dla nas krajem najbliższym – zaznaczył.

 

– Zgadzam się, że nadal musimy budować infrastrukturę drogową, przesyłową, energetyczną i zabiegać o jak największą wymianę handlową i inwestycje kapitałowe – powiedział Vaclav Klaus. 


Prezydent Czech wraz z Małżonką przyjechał do Polski w czwartek z dwudniową wizytą oficjalną. Przed południem odbyła się ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.  W planie wizyty znalazły się ponadto spotkania z przedstawicielami najwyższych polskich władz - marszałek Sejmu Ewą Kopacz i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Po południu czeski prezydent odebrał też doktorat honoris causa przyznany mu przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uroczystości, podczas której głos zabrał czeski prezydent, wzięła udział polska Para Prezydencka. Zobacz także: Tytuł doktora honoris causa dla prezydenta Czech

 

W piątek rano prezydenci Polski i Czech wezmą udział w inauguracji polsko-czeskiego forum gospodarczego w jednym z warszawskich hoteli. Następną część dnia czeski prezydent wraz z małżonką spędzą w Krakowie.

 

To pożegnalna wizyta Vaclava Klausa, który kończy obecnie swą drugą i zarazem ostatnią kadencję. W styczniu przyszłego roku w Republice Czeskiej odbędą się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie.

 

Poleć znajomemu