Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 11 października 2012

O przyszłości relacji polsko-czeskich

Obiad oficjalny wydany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki   |   Obiad oficjalny wydany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki Obiad oficjalny wydany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki Obiad oficjalny wydany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki Obiad oficjalny wydany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki Obiad oficjalny wydany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki Obiad oficjalny wydany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki Obiad oficjalny wydany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki Obiad oficjalny wydany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki

Czesko-polskie relacje mają przed sobą obiecującą przyszłość i duży potencjał - ocenił w czwartek prezydent Czech Vaclav Klaus podczas oficjalnego obiadu w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Bronisław Komorowski zaznaczył, że nie zawsze łatwe "wykuwanie relacji polsko-czeskich" przyniosło pozytywne efekty.

 

Wieczorem w Pałacu Prezydenckim czeska Para Prezydencka została podjęta oficjalnym obiadem wydanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i Małżonkę Annę. Zobacz także: Wizyta prezydenta Czech Tytuł doktora honoris causa dla prezydenta Czech Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Czech

 

- Stosunki polsko-czeskie wymagały długotrwałych wysiłków, pracy na rzecz zbudowania przyjaźni. To kucie relacji polsko-czeskich nie przebiegało zawsze łatwo, ale dzisiaj widać dobre jego efekty - powiedział polski prezydent. Przypomniał, że Klaus był w Polsce 13 razy, a on sam spotkał się z nim siedmiokrotnie.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego o obecnym, dobrym stanie relacji między obydwoma państwami świadczą m.in. sondaże opinii publicznej, które wskazują, że "coraz bardziej się lubimy, cenimy, chcemy być coraz bliżej siebie".

 

Vaclav Klaus podkreślił z kolei, że Polska była i jest dla Czech "wyjątkowo ważnym sąsiadem". Jak ocenił, aktualny stan relacji polsko-czeskich jest bardzo pozytywny. - Przeżywamy okres rekordowych obrotów handlowych, wzrasta zakres inwestycji, kwitnie wymiana kulturalna, współpraca transgraniczna, turystyka" - wymieniał prezydent Czech.

 

Jak zaznaczył, cieszy go ten "dwudziestoletni, wznoszący trend we wzajemnych relacjach i wierzy, że on się utrzyma". - Jestem przekonany, że czesko-polskie relacje, które nam wszystkim tak leżą na sercu, mają przed sobą obiecującą przyszłość, duży potencjał - podkreślił Klaus.

 

- Życzę nam wszystkim, aby ten potencjał został wykorzystany. Życzę nam, abyśmy potrafili nasze wspólne interesy forsować, abyśmy się rozumieli i znajdowali wspólne stanowiska na arenie międzynarodowej - powiedział czeski prezydent.

 

Jak podkreślił, Polska i Czechy powinny "poważnie zajmować się wydarzeniami w UE". Według prezydenta Klausa, zachowanie własnej waluty pozwoliło Polsce i Czechom stosunkowo skutecznie obronić się przed skutkami kryzysu gospodarczego w UE.

 

W piątek rano prezydenci Polski i Czech wezmą udział w inauguracji polsko-czeskiego forum gospodarczego w jednym z warszawskich hoteli. Później czeski prezydent wraz z małżonką udadzą się do Krakowa. Czeska Para Prezydencka zwiedzi tam m.in. Katedrę na Wawelu i złoży kwiaty na sarkofagu Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Po południu spotka się z mniejszością czeską. (PAP)

 

Poleć znajomemu