Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 12 października 2012

Forum Gospodarcze Polska-Czechy

Forum Gospodarcze Polska - Czechy   |   Forum Gospodarcze Polska - Czechy Forum Gospodarcze Polska - Czechy Forum Gospodarcze Polska - Czechy

Wymiana gospodarcza między Polską a Czechami kwitnie; nasza wymiana handlowa wzrosła w ubiegłym roku o ok. 16 %, a stosunki polsko-czeskie nabrały w ostatnich latach dynamiki niemal we wszystkich dziedzinach - mówił w piątek rano prezydent Bronisław Komorowski, otwierając Forum Gospodarcze. W forum wziął udział prezydent Czech Vaclav Klaus, który przebywa  z oficjalną wizytą w Polsce.

 

- Bez żadnej przesady można powiedzieć, że wymiana gospodarcza między Polską a Czechami kwitnie, bo rzeczywiście jest na coraz wyższym poziomie w sytuacji, kiedy nasze kraje są dotykane skutkami kryzysu w strefie euro i w całym świecie zachodnim – powiedział Bronisław Komorowski. Dodał, że Republika Czeska zajmuje wysokie 6. miejsce, jeśli chodzi o wielkość wzajemnych obrotów. - Cieszymy się, że jesteśmy trzecim partnerem handlowym Czech – zaznaczył.


Prezydent zauważył, że pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej w Europie nasza wymiana handlowa wzrosła w ubiegłym roku o ok. 16 % . - To jest skala wspólnego sukcesu, na który złożyły się wysiłki wielu praktyków życia gospodarczego, wielu ludzi odważnych w biznesie i wielu ludzi absolutnie racjonalnie kalkulujących, że dobre biznesy robi się przy dobrych relacjach politycznych – wskazywał prezydent. Jak dodał, i Polacy, i Czesi wiedzą, że po drugiej stronie mają przyjaciela, sojusznika, kraj wiarygodny, z którym można dobrze realizować zamysły biznesowe.
 

Zobacz także: Wizyta prezydenta Czech O przyszłości relacji polsko-czeskich Bronisław Komorowski ocenił, że stosunki polsko-czeskie w ostatnich latach nabrały dynamiki niemal we wszystkich dziedzinach, począwszy od relacji międzyludzkich, zwłaszcza w obszarach przygranicznych, aż do polityki na najwyższym szczeblu.
 

W opinii prezydenta, granica polsko-czeska jest jedną z tych granic, na której integracja społeczności lokalnych postępuje najszybciej. – Warto jednak wyznaczać kolejne ambitne cele jeszcze bardziej przyspieszające te procesy – przekonywał Bronisław Komorowski wskazując na inwestycje w obszarze infrastrukturalnym.
 

Prezydent ocenił, że wiele można jeszcze zrobić, aby Polacy i Czesi korzystali z owoców integracji europejskiej z korzyścią dla obu krajów. - I Czesi i Polacy zaliczają się do tej części, która nie jest dostarczycielem kłopotów gospodarczych dla całej Unii, a jest w dalszym ciągu nadzieją na przyspieszony rozwój.
 

Bronisław Komorowski podkreślił, że Czechy są obecnie jednym z najważniejszych partnerów Polski w UE oraz istotnym sojusznikiem w NATO. – Z tego także mogą i powinny płynąć daleko idące skutki natury gospodarczej – zaznaczył. Jak dodał, cały szereg przedsięwzięć ważnych z punktu widzenia obronności może się przełożyć także na wspólne szanse w zakresie przemysłu.
 

Poleć znajomemu