Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 16 października 2012

Spotkanie z byłym prezydentem Francji

Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing na spotkaniu z Prezydentem RP w Belwederze   |   Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing na spotkaniu z Prezydentem RP w Belwederze Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing na spotkaniu z Prezydentem RP w Belwederze Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing na spotkaniu z Prezydentem RP w Belwederze

Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing odwiedził we wtorek Warszawę, gdzie promował swoją nową książkę "Zwycięstwo armii Napoleona". W Belwederze spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

 

Tematem rozmowy była przyszłość integracji europejskiej. Były francuski prezydent był przewodniczącym Konwentu do spraw Przyszłości Europy, który opracował projektu traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy.

 

Bronisław Komorowski przekazał b. prezydentowi Francji egzemplarz "Konstytucji dla Europy" Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku.

 

Książka francuskiego polityka "Zwycięstwo armii Napoleona" przedstawia alternatywną wersję historii i opisuje zwycięstwo Napoleona w wojnie z Rosją w 1812 roku. Były francuski prezydent podkreślił, że Polacy stanowili w armii napoleońskiej drugą grupę po Francuzach, a w napisanej przez niego książce Polska jest krajem, który najbardziej zyskał na zwycięstwach Napoleona.

 

ValÁry Giscard d'Estaing był prezydentem Francji w latach 1974-81. W 2001 roku został mianowany na przewodniczącego Konwentu do spraw Przyszłości Europy, w którym pracował nad projektem traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu