Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 17 października 2012

"Konstytucja sprawdziła się jako fundament państwa"

Prezydent na konferencji w Trybunale Konstytucyjnym   |   Prezydent na konferencji w Trybunale Konstytucyjnym Prezydent na konferencji w Trybunale Konstytucyjnym Prezydent na konferencji w Trybunale Konstytucyjnym Prezydent na konferencji w Trybunale Konstytucyjnym Prezydent na konferencji w Trybunale Konstytucyjnym Prezydent na konferencji w Trybunale Konstytucyjnym

Obecnie obowiązująca konstytucja dobrze służy Polsce, sprawdziła się, także w sytuacjach najtrudniejszych jak katastrofa smoleńska - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas konferencji z okazji 15. rocznicy wejścia w życie ustawy zasadniczej.

 

Bronisław Komorowski na konferencji w Trybunale Konstytucyjnym podkreślił, że 15 lat to najdłuższy okres obowiązywania jednej ustawy zasadniczej. - Nigdy żadna inna polska konstytucja nie przetrwała dłużej niż te 15 lat - powiedział. Podkreślił, że nie traktuje - co zrozumiałe - "jako fragmentu istotnego doświadczenia konstytucyjnego konstytucji okresu PRL-owskiego". - Bo była to konstytucja państwa niedemokratycznego i pozbawionego suwerenności - zaznaczył. Zobacz także: Wystąpienie prezydenta na konferencji z okazji 15. rocznicy wejścia w życie Konstytucji RP

 

Według prezydenta fakt, że żadna inna polska konstytucja nie obowiązywała dłużej niż 15 lat, to ilustracja dramatyzmu losów polskich, ale także i procesu, którego jesteśmy świadkami i uczestnikami, czyli stabilizacji Polski i polskiego ustroju. - Według mnie za tym się kryje także właśnie to pozytywne doświadczenie związane ze zdolnością wypracowania historycznego kompromisu na rzecz budowy wspólnego fundamentu państwa polskiego - zaznaczył.

 

Prezydent Komorowski zwrócił uwagę, że obecna konstytucja sprawdziła się jako fundament ustrojowy państwa w najtrudniejszych momentach. - Takim momentem niewątpliwie najtrudniejszym, kiedy ujawniła się z całą mocą rola konstytucji jako stabilizatora ustroju państwa i państwa w ogóle, był moment katastrofy smoleńskiej - zauważył.

 

Zaznaczył, że katastrofa ta oznaczała nie tylko dramat osób, ale także niesłychane trudności aparatu państwa, ponieważ "na raz zginął prezydent, dowódcy wojskowi, ważni szefowie ważnych instytucji".

 

Według prezydenta trudno sobie wyobrazić "inny bardziej dramatyczny sprawdzian". - Zadziałała konstytucja w pełni – podkreślił Bronisław Komorowski. - Sam to na własnej skórze ćwiczyłem, bo musiałem konstytucję stosować przy stabilizacji instytucji państwa polskiego, newralgicznych i strategicznych. I wiem najlepiej, że ta konstytucja w tym dramatycznym momencie była szansą Polski na uniknięcie kolejnych negatywnych efektów dramatu smoleńskiego - dodał.

 

 

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu