Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 17 października 2012

Prezydent o kontaktach gospodarczych z Monako

Odległość między Polską a Monako zmniejsza się m.in. dzięki kontaktom gospodarczym - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na uroczystej kolacji wydanej na cześć Pary Książęcej Monako. Książę Albert II podkreślił "pewność" Polski, pomimo niepewności gospodarczej na świecie.

 

Prezydent Komorowski podkreślił, że Polskę i Monako dzieli "prawie cały kontynent europejski, a na pewno niemal cała przestrzeń integrującej się Europy". - Ale ta odległość jest coraz mniejsza ze względu na więzy łączące Monako z UE i ze względu na polskie członkostwo w UE - zwrócił uwagę prezydent.

 

Jak zauważył, jest to pierwsza wizyta głowy państwa Monako od czasów nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1990 roku.

 

- Wiemy, że wasza książęca wysokość była w Polsce wielokrotnie. Jestem pewien, że od czasu pierwszej wizyty, do pierwszej wizyty oficjalnej można zaobserwować w Polsce ogromne zmiany, które są źródłem nadziei na jeszcze bliższe relacje, jeszcze bliższą współpracę gospodarczą, kulturalną pomiędzy naszymi krajami - powiedział prezydent.

 

Jak podkreślił, odległość dzieląca Polskę i Monako "staje się mniejsza także ze względu na ilość kontaktów politycznych, ale też biznesowych". Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że wizyta Pary Książęcej Monako przyniesie "dobre owoce w przyszłości", w tym aktywność w relacjach z polskim biznesem.

 

Książę Albert II wyraził z kolei zadowolenie, że w czasie swojej wizyty odkrywa "bardzo pewną Polskę, pomimo niepewności, które rysują się na gospodarczej mapie świata". Jak mówił, "proaktywne działania" polskich polityków czy przedstawicieli biznesu, a także "ton, który wyczuwa się w relacjach z nimi", odzwierciedla "silną determinację, która była zawsze charakterystyczna dla Polski".

 

Jak dodał, wie o ambicji Polski, by "zjednoczyć w sercu Europy inicjatywę, która ma wesprzeć wspólną wizję w duchu otwartości i harmonii".

 

- Księstwo Monako także stara się działać w oparciu o takie poczucie determinacji, ponieważ chcemy być miejscem atrakcyjnym na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Chcemy dać świadectwo temu, że zachowanie środowiska naturalnego jest obowiązkiem, który musi być realizowany w szacunku dla przyszłych pokoleń - powiedział książę Monako.

 

Środowej uroczystej kolacji w Pałacu Prezydenckim towarzyszył recital utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Ewy Pobłockiej. Wykonała m.in. Scherzo b-moll Op. 31, Mazurka Cis-moll Op.6 nr 2 i Mazurka B-dur, Op. 7 nr 1.

 

Kolacja zakończyła pierwszy dzień oficjalnej wizyty Księcia Alberta i Księżnej Charlene w Polsce. W czwartek Para Książęca uda się do Krakowa, gdzie odwiedzi Zamek Królewski na Wawelu i Uniwersytet Jagielloński. Zwiedzi też nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. (PAP)

Poleć znajomemu