Prezydent zwróci się do Prokuratora Generalnego

- Podzielam pogląd przewodniczącego Ziobry, że warto zbadać aspekt ewentualnego zewnętrznego czynnika działającego destrukcyjnie na społeczeństwo polskie w kontekście katastrofy smoleńskiej. Absolutnie warto – powiedział prezydent Bronisław Komorowski na czwartkowym briefingu po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
- Zwróciłem się do odpowiednich instytucji, na razie poprzez ministra Cichockiego o zbadanie, czy istnieje jakakolwiek wiedza w tym zakresie i czy możemy ją spożytkować na rozważenie także i takiego scenariusza zagrożeń w stosunku do społeczeństwa polskiego - mówił prezydent.
Poinformował, że zamierza - realizując pewne sugestie, prośby przewodniczącego Zbigniewa Ziobry - zwrócić się do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, aby sprawdzić, czy jest możliwe, aby cokolwiek więcej - niż do tej pory w spotkaniach z parlamentarzystami i ministrami - powiedział on na posiedzeniu RBN, w kwestii, która spowodowała rozhuśtane nastroje społeczne i stała się przedmiotem bardzo bolesnej batalii. - Czy może cokolwiek powiedzieć prokurator w kwestii istotnej, jaką są podejrzenia - w moim przekonaniu formułowane bez żadnych wystarczających podstaw, ale to warto zweryfikować - w zakresie ewentualnej koncepcji zamachu – dodał.
Bronisław Komorowski zaznaczył, że będzie wdzięczny, jeśli Prokurator Generalny uzna, iż coś więcej może powiedzieć na posiedzeniu RBN. – A jeżeli nie, to uważam, że trzeba czekać na zakończenie śledztwa prokuratury – ocenił prezydent.
Szef BBN Stanisław Koziej powiedział, na briefingu, że następne posiedzenie Rady jest zaplanowane wstępnie na 19 grudnia. - Jeżeli w tym całym problemie służby państwa polskiego dostrzegają jakieś celowe działania zewnętrzne, to jest to kategoria z dziedziny bezpieczeństwa, leżąca w kompetencji także Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wtedy będzie sens i celowość się tym zajmować – ocenił minister Koziej.
- Zwrócimy się do służb, do Prokuratora Generalnego – jak już powiedział prezydent - i jeżeli oni będą mieli coś do przedstawienia, wówczas w formie wysłuchania szefów tych instytucji państwowych na kolejnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które jest planowane w grudniu, dziś orientacyjnie to jest termin 19 grudnia, ta tematyka może być podniesiona, ale niekoniecznie musi. To zależy od wstępnego rozeznania u źródeł w tych służbach i u Prokuratora Generalnego – zauważył szef BBN.
Czwartkowa dyskusja podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego dotyczyła raportu ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, wniosków i rekomendacji płynących z przeglądu.
Prezydent powiedział, że to ważna, potrzebna i bardzo praktycznie użyteczna praca, jaką wykonało BBN razem z zespołem ekspertów, przedstawicieli różnych instytucji , specjalistów w zakresie dokonania Przeglądu Strategicznego. – Chcę za to bardzo podziękować – dodał.
Bronisław Komorowski poinformował także, że będzie przygotowana specjalna „biała księga bezpieczeństwa i obronności”.
Więcej na temat wyników Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego na stronie BBN >>
Celem Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, przeprowadzonego na polecenie prezydenta, była całościowa ocena bezpieczeństwa, wykraczająca poza aspekt militarny, uwzględniająca problemy społeczne, demograficzne, ekonomiczne, bezpieczeństwo energetyczne i cybernetyczne oraz sprawy zagraniczne.
W pracach nad SPBN uczestniczyły cztery zespoły problemowe - interesów narodowych i celów strategicznych, oceny środowiska bezpieczeństwa, koncepcji działań strategicznych oraz systemu bezpieczeństwa narodowego. Prace poszczególnych zespołów i posiedzenia plenarne zakończyły się w maju, później powstał raport z przeglądu - niejawny dokument dla najwyższych władz państwa, będący zarazem podstawą opracowania jawnej białej księgi bezpieczeństwa narodowego. (inf. własna, PAP)