Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 30 listopada 2012

Lekcja historii z prezydentem

Lekcja historii na Zamku Królewskim z prezydentem Bronisławem Komorowskim   |   Lekcja historii na Zamku Królewskim z prezydentem Bronisławem Komorowskim Lekcja historii na Zamku Królewskim z prezydentem Bronisławem Komorowskim Lekcja historii na Zamku Królewskim z prezydentem Bronisławem Komorowskim Lekcja historii na Zamku Królewskim z prezydentem Bronisławem Komorowskim Lekcja historii na Zamku Królewskim z prezydentem Bronisławem Komorowskim Lekcja historii na Zamku Królewskim z prezydentem Bronisławem Komorowskim Lekcja historii na Zamku Królewskim z prezydentem Bronisławem Komorowskim Lekcja historii na Zamku Królewskim z prezydentem Bronisławem Komorowskim Lekcja historii na Zamku Królewskim z prezydentem Bronisławem Komorowskim Prezydent na Zamku Królewskim Prezydent na Zamku Królewskim Prezydent na Zamku Królewskim Prezydent na Zamku Królewskim Prezydent na Zamku Królewskim Prezydent na Zamku Królewskim Prezydent na Zamku Królewskim Prezydent na Zamku Królewskim

Zwycięstwo Konstytucji 3 Maja to zwycięstwo mądrości, prawdziwego patriotyzmu - mówił prezydent Bronisław Komorowski, który poprowadził w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie lekcję historii dla gimnazjalistów. Lekcja odbyła się w ramach programu "Nowoczesny patriotyzm".

 

Udział w lekcji dotyczącej Konstytucji 3 Maja i obrad Sejmu Wielkiego wzięli uczniowie klas drugich i trzecich z Gimnazjum im. 6. Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Kałuszynie (woj. mazowieckie), Publicznego Gimnazjum w Lubochni (woj. łódzkie) i Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie), uczestnicy programu edukacyjnego "Bernardo Bellotto - ambasador kultury" prowadzonego przez dział oświatowy Zamku Królewskiego.

 

Uczniowie odegrali rolę posłów przybyłych w 1788 r. na Sejm Wielki, który uchwalił Konstytucję 3 Maja.

 

- Konstytucja 3 Maja była wielkim dziełem, dziś się do niej odwołujemy, jako do źródła dumy polskiej i wiary, że możemy - kłócąc się, spierając nawet stosując różne chytrości - sprawy polskie rozwiązywać dobrze - podkreślił prezydent.

 

Wskazywał, że w historii nie wszystko jest proste, czasami jest ostry spór, konieczność ostrego zarysowania podziałów, czasami są chytrości polityczne, małości ludzkie. - Ale jednak gdzieś na końcu jest prosta myśl: to służyło narodowi albo nie służyło; było wielkie albo nie - powiedział. Jak dodał, naród oceniając wydarzenie po latach wydaje werdykt ostateczny.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że dziś wielkie jest dzieło Konstytucji 3 Maja - to dzieło modernizacji i  głębokich zmian w Polsce. - W historii przez stulecia, a nawet tysiąclecia Konstytucja 3 Maja będzie dziełem wielkim, służącym Polsce, a Targowica będzie synonimem zdrady - mówił.

 

Prezydent wspomniał też, że kiedy sam był nauczycielem historii, w seminarium duchownym lubił lekcje, podczas których można było zobaczyć miejsca związane z historią, tak jak w tym przypadku Zamek Królewski. 

 

Uczniowie usłyszeli również, że ich pokolenie może skoncentrować się na patriotyzmie pracy i nauki.  - Warto, żeby nie przekreślać i tradycji walki zbrojnej, i poświęcenia. Czasami patriotyzm trzeba pieczętować krwią. Czasami trzeba pieczętować własną pracą. Czasami także bogaceniem się, dbaniem o krajobraz, o lokalne obyczaje, o lokalne sprawy, o przyrodę – mówił prezydent.  - To są dzisiaj zupełnie inne wyzwania, które nie powinny wykluczać się wzajemnie, tak jak myślenie o przyszłej Polsce nie wyklucza – a powinno raczej wzmacniać - myślenia o doświadczeniu płynącym z historii.

 

Na koniec lekcji prezydent podkreślił, że pojęcie patriotyzmu jest własnością całego narodu, nigdy jednej opcji politycznej czy konkretnych ludzi. - To jest prawo i obowiązek jednocześnie. Mówi się, że ojczyzna jest zbiorowym obowiązkiem. Tak, jest zbiorowym obowiązkiem, ale może być też zbiorową radością, może być zbiorową pracą(…). Życzę wam, żebyście znajdowali zawsze odpowiedź na wasze pytania, waszego pokolenia; w czym ma się wyrazić nowoczesny, wasz, nas wszystkich patriotyzm – powiedział Bornisław Komorowski. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu