Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 30 listopada 2012

List do premiera ws. ustawy o nasiennictwie

Prezydent Bronisław Komorowski w specjalnym liście do premiera Donalda Tuska ws. ustawy o nasiennictwie zaapelował po raz kolejny o kompleksowe uregulowanie przez rząd kwestii GMO w jednej dużej ustawie, zaznaczając, że powinna być ona poprzedzona szerokimi konsultacjami i debatą publiczną.


Prezydent zwrócił się w liście z prośbą do premiera o przedstawienie informacji ws. planu rządowych prac nad taką całościową ustawą o GMO.


Zdaniem Bronisława Komorowskiego dobrym rozwiązaniem, wychodzącym naprzeciw obawom społecznym, jest obowiązek znakowania produktów genetycznie zmodyfikowanych.


Prezydent przypomniał w liście, że pierwotny projekt, który złożył w Sejmie w styczniu 2012 r. nie zmieniał dotychczasowych przepisów ws. GMO. Zostały one wprowadzone w parlamencie z uwagi na groźbę nałożenia na Polskę kar unijnych.


Bronisław Komorowski zaznaczył, że otrzymał od Ministra Rolnictwa informacje, że są już gotowe rozporządzenia do ustawy o nasiennictwie, które pozwolą w zgodzie z prawem UE zakazać uprawy roślin GMO w Polsce.


Prezydent przypomniał też, że w 2011 r. odmówił podpisania rządowej ustawy o nasiennictwie m.in. dlatego, że te zapisy nie były podejściem całościowym do kwestii GMO.
 

Poleć znajomemu