Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 5 grudnia 2012

Nagroda dla najlepszego obiektu XXI w. w Polsce

  |   Gala wręczenia nagród "Życie w architekturze" Gala wręczenia nagród "Życie w architekturze" Gala wręczenia nagród "Życie w architekturze" Gala wręczenia nagród "Życie w architekturze" Gala wręczenia nagród "Życie w architekturze"Gala wręczenia nagród "Życie w architekturze"

Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach został nagrodzony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Grand Prix dla najlepszego obiektu XXI w. w Polsce. W gali wręczenia nagród "Życie w architekturze", która odbyła się w środę w Hotelu Saskim w Warszawie, obok prezydenta wzięli udział ministrowie Maciej Klimczak i Olgierd Dziekoński.

- Myślę, że wszyscy doskonale czujemy, że nie każdy budynek, nie każda konstrukcja jest architekturą. Pewnie wszyscy chcielibyśmy, aby jak najwięcej architektury, a więc ambitnych, ciekawych, budzących dobre skojarzenia budowli, w Polsce powstawało - powiedział podczas gali prezydent.

 

Prezydent wyłonił zwycięski obiekt spośród trzech wskazanych przez trzyosobowe jury przez niego powołane. W budynku katowickiej biblioteki światło wpada do wnętrza przez tysiące okien, które stanowią naturalny wystrój wnętrza budynku, a czerwona elewacja wpisuje się w przemysłową zabudowę Katowic. Autorem projektu nagrodzonego Grand Prix jest Biuro Architektoniczne HS99 z Koszalina, inwestorem - Konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W opinii prezydenta, nagrodzony przez niego obiekt ma szansę stać się w przyszłości zabytkiem. - To dzisiaj budujemy zabytki. To od naszych ambicji zależy, czy nasze wnuki, prawnuki i praprawnuki będą dumne z Polski - mówił.

Prezydent wyraził nadzieję, że wszyscy będziemy dążyć do tego, aby architektura była coraz bardziej obecna. Bronisław Komorowski chciałby, abyśmy myśleli o przestrzeni publicznej jak o kategorii estetycznej, a nowo powstające budynki zaczęły tworzyć harmonię z otaczającym je krajobrazem.

Konkurs "Życie w architekturze" zorganizował miesięcznik "Architektura-murator". Prezydent Komorowski objął też patronat nad konkursem.(PAP)

Poleć znajomemu