Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 7 grudnia 2012

Prezydent gratulował i dziękował za akcje PAH

  |   Konferencja „Kluczowe wyzwania pomocy humanitarnej i rozwojowej w XXI wieku” Konferencja „Kluczowe wyzwania pomocy humanitarnej i rozwojowej w XXI wieku” Konferencja „Kluczowe wyzwania pomocy humanitarnej i rozwojowej w XXI wieku” Konferencja „Kluczowe wyzwania pomocy humanitarnej i rozwojowej w XXI wieku” Konferencja „Kluczowe wyzwania pomocy humanitarnej i rozwojowej w XXI wieku” Konferencja „Kluczowe wyzwania pomocy humanitarnej i rozwojowej w XXI wieku”

- Chcę serdecznie pogratulować wszystkich osiągnięć minionych 20 lat. Chcę podziękować za wszystkie przeprowadzone w tym czasie akcje, które pomogły wielu, wielu ludziom na całym świecie – powiedział prezydent, który w piątek wziął udział w otwarciu konferencji „Kluczowe wyzwania pomocy humanitarnej i rozwojowej w XXI wieku”. Konferencja była częścią obchodów z okazji jubileuszu dwudziestolecia Polskiej Akcji Humanitarnej.

 

- Chcę podziękować za bieżącą działalność, zaangażowanie, za dobre reprezentowanie tej najlepszej części społeczeństwa polskiego, która rozumie i chce działać na rzecz innych - podkreślił.

 

Prezydent wskazywał, że PAH jest skutkiem dobrej zmiany, jaka zaszła w Polsce na przełomie lat 80. i 90. - Jest jej uczestnikiem i jednocześnie sprawcą dalszych dobrych działań, dalszej dobrej zmiany. Ta zmiana była zasadnicza, uwalniała myślenie o potrzebie działania na rzecz innych, tworzyła stopniowo możliwości coraz szerszego działania, coraz większego w wymiarze materialnym, finansowym – ocenił. A jednocześnie – mówił Bronisław Komorowski - była to akcja, która utrwalała w nas samych przekonanie, że wolność, demokracja, wolny rynek, normalność oznacza – w imię pamięci o własnym trudnym okresie – zobowiązanie do działania tak jak kiedyś inni działali w stosunku do Polski.
 

W opinii Bronisława Komorowskiego, wielką satysfakcją jest to, że dzisiaj możemy oddać innym to, co sami dostaliśmy. Zaznaczył też, że pomaganie innym jest najpiękniejszą formą dyplomacji. - Pomaganie tak, aby to nie tylko sławiło imię Polski i Polaków zaangażowanych w tę akcję, ale również dawanie innym tej nadziei, którą my się karmiliśmy przed wieloma laty: że kiedyś przyjdzie lepszy czas – powiedział.

 

Prezydent zwrócił też uwagę, że są kraje, gdzie cały czas toczy się walka o wolność. - Są jej ofiary i o nich musimy starać się pamiętać. Dla nas ważne jest dostrzeganie tych, którzy są w potrzebie ze względu na to, że upominają się o wolność – podkreślił.

 

Zobacz także: Prezydent o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - W imię ścisłego związku z tym fundamentem, na którym funkcjonuje PAH chcę powiedzieć, że będzie mi niesłychanie miło uczestniczyć w przedsięwzięciu, jakim będzie wysłanie paczek od rodzin polskich internowanych, w tym też od rodziny Komorowskich do rodzin więźniów politycznych na Białorusi – w rocznicę stanu wojennego – mówił prezydent. - Mam świadomość, że to jest taki wachlarz pomysłów, działań, które mają wspólny mianownik – głęboką wiarę, że można wspólnym wysiłkiem odzyskać wolność, a także czynić ją coraz lepszą – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

W konferencji wzięła też udział Podsekretarz Stanu w KPRP Irena Wóycicka oraz Doradcy Prezydenta RP Tadeusz Mazowiecki, Henryk Wujec i Roman Kuźniar.
 

Poleć znajomemu