Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 19 grudnia 2012

"To manifestacja naszej solidarności z Chorwacją"

  |   Ratyfikacja Traktatu dot. przystąpienia Republiki Chorwacji do UE Ratyfikacja Traktatu dot. przystąpienia Republiki Chorwacji do UE Ratyfikacja Traktatu dot. przystąpienia Republiki Chorwacji do UE Ratyfikacja Traktatu dot. przystąpienia Republiki Chorwacji do UE Ratyfikacja Traktatu dot. przystąpienia Republiki Chorwacji do UE Ratyfikacja Traktatu dot. przystąpienia Republiki Chorwacji do UE Ratyfikacja Traktatu dot. przystąpienia Republiki Chorwacji do UE Ratyfikacja Traktatu dot. przystąpienia Republiki Chorwacji do UE

Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował w środę Traktat dotyczący przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej. To manifestacja naszej solidarności z Chorwacją - mówił  prezydent podczas uroczystości w Belwederze. Podkreślał naszą przyjaźń z tym krajem, ale także zaangażowanie Polski w utrzymanie otwartego charakteru Unii Europejskiej.

 

Prezydent zaznaczył, że nie codziennie ratyfikowaniu dokumentu międzynarodowego towarzyszy taka uroczysta oprawa jak środowemu wydarzeniu. - Robimy to w sposób ostentacyjny, z głębokim przekonaniem, że ta ostentacja ma służyć dobrej sprawie - powiedział Bronisław Komorowski.


Podkreślił, że nie chodzi tylko o naszą sympatię do Chorwacji, ale chcemy również zamanifestować solidarność z tym krajem i "polską postawę otwartości, czyli zabiegania o otwartość Unii Europejskiej w stosunku do innych krajów, które aspirują do tego, aby znaleźć się w lepszych ramach lepszego świata, mądrzejszego, lepiej zorganizowanego, także zamożniejszego, ale przede wszystkim świata opartego o wartości, które czynią ludzi i narody lepszymi".


Prezydent dziękował Chorwatom m.in. za to, że "Polska mogła w okresie swojej prezydencji w UE przyłożyć rękę do dobrego procesu" integracji Zagrzebia z UE. Podpisanie traktatu akcesyjnego nastąpiło bowiem 9 grudnia 2011 roku, czyli za polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

 

Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku. Kraje UE podjęły formalną decyzję o ich zakończeniu ostatniego dnia węgierskiej prezydencji, w czerwcu 2011 roku, gdy Komisja Europejska zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych. Decyzja ta umożliwiła podpisanie traktatu akcesyjnego 9 grudnia 2011 roku, czyli za polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

 

W styczniu 2012 roku Chorwaci poparli w referendum przystąpienie swego kraju do UE. Jeśli wszystkie kraje Unii przeprowadzą ratyfikację traktatu akcesyjnego, Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej jako 28. kraj 1 lipca 2013 roku. Będzie drugim, po Słowenii, krajem UE wśród byłych republik wchodzących niegdyś w skład Jugosławii. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu