Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 13 stycznia 2013

Przedstawiciele państw V4 w Wiśle

Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle

Rezydencja Prezydenta RP - Zamek w Wiśle

W dniach 12-13 stycznia br. w rezydencji Prezydenta RP w Wiśle przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej dyskutowali nad możliwościami rozwoju Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE. W sesji podsumowującej wziął udział Prezydent RP Bronisław Komorowski, dla którego polityka bezpieczeństwa europejskiego zajmuje szczególne miejsce w agendzie Polskiej aktywności w sferze międzynarodowej w 2013 roku.

 

Polska, sprawująca obecnie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4), stawia na jasne określenie kierunków działań Unii w tym zakresie. Jest to inicjatywa Prezydenta RP, który przemawiając na 48. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa zaapelował o podjęcie prac nad nową unijną strategią bezpieczeństwa. – Dojrzał czas, by Unia z całą powagą podeszła do swojej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Europie i w jej otoczeniu – mówił Bronisław Komorowski w swoim przemówieniu podczas głównej sesji konferencji. – W moim przekonaniu drogą do rewitalizacji wysiłku UE w sferze bezpieczeństwa powinno być podjęcie odkładanych prac nad nową strategią bezpieczeństwa Unii – zaznaczył. Państwa V4 zaliczamy do grona ważnych sojuszników tego procesu.

 

W odbywającej się w Wiśle roboczej naradzie zorganizowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wzięły udział reprezentacje sekretariatów rad bezpieczeństwa, Ministerstw Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jej celem było m.in. podjęcie prac nad wypracowaniem wspólnego stanowiska państw przed odbywającym się w grudniu 2013 r. spotkaniem Rady Europejskiej, poświęconym strategicznym kierunkom rozwoju polityki bezpieczeństwa na Starym Kontynencie. Czytaj więcej na stronie BBN>>

 

Poleć znajomemu