Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 21 stycznia 2013

Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce

  |   Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Rozmowy dwustronne Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Rozmowy dwustronne Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Rozmowy dwustronne Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Rozmowy dwustronne Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Rozmowy dwustronne Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Podpisanie umów dwustronnych. Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Spotkanie z mediami. Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce. Forum Gospodarcze Polska-Mongolia Forum Gospodarcze Polska-Mongolia Forum Gospodarcze Polska-Mongolia Forum Gospodarcze Polska-Mongolia Forum Gospodarcze Polska-Mongolia Forum Gospodarcze Polska-Mongolia Forum Gospodarcze Polska-Mongolia Forum Gospodarcze Polska-Mongolia Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Mongolii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Mongolii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Mongolii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Mongolii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Mongolii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Mongolii

Prezydent Bronisław Komorowski po rozmowach z przebywającym w Polsce prezydentem Mongolii wyraził nadzieję na wzmocnienie współpracy politycznej i gospodarczej między obydwoma krajami. Ocenił też, że ważne jest, by polska ambasada w Ułan Bator rozpoczęła ponownie działalność.

 

Prezydenci o wzmocnieniu współpracy

 

Przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Mongolii Tsakhiagiin Elbegdorja przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a następnie odbyły się rozmowy obu delegacji i później spotkanie z mediami. 

 

- Pragnę wyrazić nadzieję, że wspólnym wysiłkiem, także prezydentów obu krajów znajdziemy sposób na wzmocnienie współpracy politycznej i wzmocnienie współpracy gospodarczej między naszymi krajami – powiedział Bronisław Komorowski. Ocenił, że wzmocnieniu współpracy będą służyły podpisane w poniedziałek umowy, a także nawiązanie bezpośrednich kontaktów gospodarczych w ramach dwustronnego Forum Gospodarczego.


- Jestem przekonany, że pogłębieniu współpracy pomiędzy naszymi krajami, w perspektywie właśnie zacieśnienia współpracy politycznej i gospodarczej, rzeczą ważną jest, by polska ambasada w Ułan Bator rozpoczęła ponownie tam działalność - powiedział Prezydent RP.

 

Bronisław Komorowski wyraził satysfakcję z powodu wizyty prezydenta demokratycznej Mongolii. - Źródłem satysfakcji jest nie tylko pamięć o wielowiekowych kontaktach pomiędzy naszymi narodami, państwami, ale również świadomość tego, że Mongolia na mapie procesów demokratyzacyjnych w całej Azji środkowej jest niewątpliwie liderem - zaznaczył. Jak powiedział Bronisław Komorowski, możemy też mówić o wspólnocie losu - przejściu podobnego procesu demokratyzacji, w ramach zmiany ustroju. 


- Drugim źródłem satysfakcji jest świadomość, że i Polska i Mongolia przeżywają okres bardzo burzliwego, ale pełnego sukcesów rozwoju. Z ogromnym szacunkiem odnotowujemy sukcesy w zakresie rozwoju gospodarczego Mongolii, a także z dumą wskazujemy na polskie sukcesy gospodarcze - dodał Bronisław Komorowski.

 

Polski prezydent podziękował też za zaproszenie do Mongolii.


Prezydent Mongolii mówił, że Polskę i Mongolię łączy wielowiekowa tradycja kontaktów i powiązań oraz wspólnota wartości. Dziękował Polsce za walkę o odzyskanie wolności na całym świecie. Wyraził przekonanie, że jego wizyta w Polsce przyczyni się do otwarcia nowego etapu dwustronnej współpracy.

 

Tsakhiagiin Elbegdorj powiedział także, że polscy i mongolscy żołnierze służyli razem w najgorętszych częściach świata, wyrażając zadowolenie z podpisania nowej umowy w tej dziedzinie oraz z podpisania umów dotyczących edukacji i gospodarki.

 

W obecności obu prezydentów zostały podpisane:
 

- Program współpracy między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a Ministerstwem Edukacji i Nauki Mongolii w dziedzinie szkolnictwa wyższego;
- Umowa między Rządem RP a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie obronności;
- Umowa między Rządem RP a Rządem Mongolii o współpracy gospodarczej;
- List intencyjny między Ministerstwem Rozwoju Regionalnego RP a Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego Mongolii w zakresie współpracy;
- Porozumienie o współpracy naukowej między Polską Akademią Nauk a Mongolską Akademią Nauk oraz protokół wykonawczy do porozumienia o współpracy na lata 2013-2015.

 

1, 2, 3, NASTĘPNA
Poleć znajomemu