Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce

Prezydent Bronisław Komorowski po rozmowach z przebywającym w Polsce prezydentem Mongolii wyraził nadzieję na wzmocnienie współpracy politycznej i gospodarczej między obydwoma krajami. Ocenił też, że ważne jest, by polska ambasada w Ułan Bator rozpoczęła ponownie działalność.
Prezydenci o wzmocnieniu współpracy
Przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Mongolii Tsakhiagiin Elbegdorja przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a następnie odbyły się rozmowy obu delegacji i później spotkanie z mediami.
- Pragnę wyrazić nadzieję, że wspólnym wysiłkiem, także prezydentów obu krajów znajdziemy sposób na wzmocnienie współpracy politycznej i wzmocnienie współpracy gospodarczej między naszymi krajami – powiedział Bronisław Komorowski. Ocenił, że wzmocnieniu współpracy będą służyły podpisane w poniedziałek umowy, a także nawiązanie bezpośrednich kontaktów gospodarczych w ramach dwustronnego Forum Gospodarczego.
- Jestem przekonany, że pogłębieniu współpracy pomiędzy naszymi krajami, w perspektywie właśnie zacieśnienia współpracy politycznej i gospodarczej, rzeczą ważną jest, by polska ambasada w Ułan Bator rozpoczęła ponownie tam działalność - powiedział Prezydent RP.
Bronisław Komorowski wyraził satysfakcję z powodu wizyty prezydenta demokratycznej Mongolii. - Źródłem satysfakcji jest nie tylko pamięć o wielowiekowych kontaktach pomiędzy naszymi narodami, państwami, ale również świadomość tego, że Mongolia na mapie procesów demokratyzacyjnych w całej Azji środkowej jest niewątpliwie liderem - zaznaczył. Jak powiedział Bronisław Komorowski, możemy też mówić o wspólnocie losu - przejściu podobnego procesu demokratyzacji, w ramach zmiany ustroju.
- Drugim źródłem satysfakcji jest świadomość, że i Polska i Mongolia przeżywają okres bardzo burzliwego, ale pełnego sukcesów rozwoju. Z ogromnym szacunkiem odnotowujemy sukcesy w zakresie rozwoju gospodarczego Mongolii, a także z dumą wskazujemy na polskie sukcesy gospodarcze - dodał Bronisław Komorowski.
Polski prezydent podziękował też za zaproszenie do Mongolii.
Prezydent Mongolii mówił, że Polskę i Mongolię łączy wielowiekowa tradycja kontaktów i powiązań oraz wspólnota wartości. Dziękował Polsce za walkę o odzyskanie wolności na całym świecie. Wyraził przekonanie, że jego wizyta w Polsce przyczyni się do otwarcia nowego etapu dwustronnej współpracy.
Tsakhiagiin Elbegdorj powiedział także, że polscy i mongolscy żołnierze służyli razem w najgorętszych częściach świata, wyrażając zadowolenie z podpisania nowej umowy w tej dziedzinie oraz z podpisania umów dotyczących edukacji i gospodarki.
W obecności obu prezydentów zostały podpisane:
- Program współpracy między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a Ministerstwem Edukacji i Nauki Mongolii w dziedzinie szkolnictwa wyższego;
- Umowa między Rządem RP a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie obronności;
- Umowa między Rządem RP a Rządem Mongolii o współpracy gospodarczej;
- List intencyjny między Ministerstwem Rozwoju Regionalnego RP a Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego Mongolii w zakresie współpracy;
- Porozumienie o współpracy naukowej między Polską Akademią Nauk a Mongolską Akademią Nauk oraz protokół wykonawczy do porozumienia o współpracy na lata 2013-2015.