Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 24 stycznia 2013

"Jest za co wspominać i być wdzięcznym prymasowi"

  |   Wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego Wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego Wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego

Prezydent Bronisław Komorowski z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o śmierci kardynała Józefa Glempa.

 

- Chciałbym podkreślić moją osobistą ogromną wdzięczność za posługę i Polsce, i Kościołowi polskiemu, która była udziałem prymasa Glempa w najtrudniejszych warunkach, bo przecież był to prymas trudnego czasu – powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski.

 

- Jest więc za co tu wspominać dobrze i być wdzięcznym za służbę i Kościołowi, narodowi i Polsce – dodał prezydent.
 

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że po śmierci kardynała Józefa Glempa flagi na budynkach prezydenckich zostaną opuszczone do połowy masztów. Z podobną sugestią ws. opuszczenia flag prezydent zwrócił się do wszystkich naczelnych władz państwa polskiego - do rządu, Sejmu i Senatu.

- Myślę, że taki symboliczny gest żałoby jest jak najbardziej właściwą formą wspomnienia zasług i roli, którą odegrał w tym ciekawym okresie życia narodu ksiądz prymas Józef Glemp - wyjaśnił podczas czwartkowego spotkania z mediami Bronisław Komorowski.

Jak mówił, w posłudze prymasa Glempa było "tyle samo marzenia o dobrej zmianie, ile rozsądku i zdolności myślenia w kategoriach daleko idącej odpowiedzialności za to, co w ojczyźnie się dzieje i może się dziać w najtrudniejszym okresie".

  Zobacz także: Oświadczenie Prezydenta RP w związku ze śmiercią kard. Glempa

Prezydent Komorowski powiedział też, że było dla niego bardzo ważne, iż zdążył porozmawiać z kardynałem Glempem na parę dni przed jego śmiercią. - To była także rozmowa o Polsce - powiedział prezydent.

 

Prymas senior kardynał Józef Glemp przez 23 lata (do 2004 r.) przewodził Konferencji Episkopatu Polski; w 1981 r. zastąpił kard. Stefana Wyszyńskiego, którego był sekretarzem. Do 2009 r. pełnił urząd prymasa Polski. Zmarł w środę wieczorem w wieku 83 lat. (inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu