Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 28 stycznia 2013

Prezydent o kardynale Glempie: Był dobrym synem Ojczyzny

Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa   |   Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa Uroczystości pogrzebowe prymasa seniora kardynała Józefa Glempa
Prymas Polski kard. Józef Glemp był dobrym synem Ojczyzny, głębokim patriotą, zwolennikiem dialogu i porozumienia; troszczył się o narodową jedność - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas mszy pogrzebowej prymasa.
 

Prezydent ocenił, że kard. Glemp był prymasem "czasów trudnej rzeczywistości, rzeczywistości stanu wojennego i czasów zmiany przełomu lat 80. i 90., okresu budowania Polski wolnej i demokratycznej". Dodał, że prymas był przede wszystkim człowiekiem Kościoła.

 

- Był dobrym synem Ojczyzny, głębokim patriotą, zdolnym do działania nie tylko w imię patriotycznych emocji, ale i w imię racjonalnej oceny sytuacji, spokojnej oceny racji stanu i narodu. W dramatycznym okresie stanu wojennego pragnął ustrzec Polskę przed rozlewem bratniej krwi, a pamiętamy, że krew wtedy się polała i wiemy, że mogło jej być o wiele więcej - powiedział Bronisław Komorowski. - Z jego nazwiskiem będzie związana pamięć wielu polskich rodzin, także i mojej rodziny, o opiece i o wsparciu Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich rodzinom - dodał. Zobacz także: Wystąpienie prezydenta podczas mszy pogrzebowej Prymasa Józefa Glempa

 

Jak mówił prezydent, kard. Glempa cechowała życzliwość, skromność i bezpośredniość w relacjach z ludźmi. - Dzisiaj z odległej już perspektywy widzimy, jak jego poczucie umiaru i spokojnej odwagi przydało się Polsce w czasach trudnych - powiedział. W imieniu Rzeczpospolitej składam hołd jego pamięci – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

- Śmierć obiektywizuje spojrzenie na drugiego człowieka - rzuca nowe światło na kogoś, kto nie może się już bronić i uzupełniać swych słów - mówił w pożegnalnym wystąpieniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, następca kard. Glempa na tej funkcji.

 

Jak podkreślił, jego poprzednik "tak przeszedł życie, że nie musi się niczego wstydzić". - Być może nie dociągał do wymagań, jakie stawiali przed nim inni, ale dociągał do wymagań swego sumienia oraz oczekiwań swojego Kościoła - dodał, podkreślając, że zmarły prymas cieszył się uznaniem papieży, jak również biskupi polscy darzyli go zaufaniem i niekłamanym szacunkiem, jednomyślnie wybierając go przed laty na funkcję przewodniczącego KEP.

 

We mszy, której przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu: Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz. Obecni byli m.in. przedstawiciele innych Kościołów, parlamentarzyści, członkowie rządu, ambasadorowie, władze Warszawy, poczty sztandarowe, żołnierze, harcerze oraz delegacje różnych organizacji i instytucji. Prezydentowi towarzyszyła Małżonka Anna Komorowska oraz ministrowie KPRP Maciej Klimczak, Olgierd Dziekoński i szef BBN Stanisław Koziej, a także Doradca Prezydenta RP Tadeusz Mazowiecki.

 

Ciało prymasa Glempa, zgodnie z jego wolą wyrażoną w testamencie, spoczęło w archikatedralnej krypcie.  Trumnę do krypty na ramionach nieśli księża, odprowadził ją uroczysty orszak, któremu przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, szła w nim m.in. Para Prezydencka i najbliższa rodzina, asystowali żołnierze z kompani reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Rozbrzmiewały żałobne pieśni wykonywane przez chór, rozległo się bicie archikatedralnych dzwonów. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu