Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 6 lutego 2013

Bronisław Komorowski pokazał zwiedzającym Pałac

  |   Prezydent w bibliotece z grupą osób zwiedzających Pałac Prezydencki Prezydent w bibliotece z grupą osób zwiedzających Pałac Prezydencki Prezydent w bibliotece z grupą osób zwiedzających Pałac Prezydencki

W środę Pałac Prezydencki został ponownie zostanie otwarty dla zwiedzających. Jedną z grup oprowadził prezydent. Bronisław Komorowski pokazał zwiedzającym Salę Kolumnową i Obrazową oraz bibliotekę, która niezmiernie rzadko jest udostępniana publicznie.

Prezydent wyszedł ze swojego gabinetu do sąsiedniej Sali Kolumnowej, gdy jedna z grup odwiedzających Pałac właśnie ją zwiedzała, co wywołało zaskoczenie i entuzjazm wśród gości.

 

Bronisław Komorowski deklarował, że chce, aby siedziba głowy państwa była jak najczęściej dostępna dla warszawiaków i gości odwiedzających stolicę. Choć - jak przyznał - nie jest łatwo pogodzić normalne funkcjonowanie instytucji z udostępnianiem budynku do zwiedzania.

 

Prezydent opowiadał zwiedzającym o historii Sali Kolumnowej, w której m.in.  w maju 1955 r. podpisano Układ Warszawski, a także toczyły się w 1989 r. obrady Okrągłego Stołu.Pokazał gościom także bibliotekę, która jest jednym z niewielu miejsc w Pałacu, gdzie zachowały się cząstki przedwojennego wystroju.


Bronisław Komorowski zachęcał też do oglądania wystawy „Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro”, prezentującej wybrane prace z powstającej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zobacz także: Wystawa „Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro”

Do godziny 18.00 w środę zarówno warszawiacy, jak i turyści mogli zobaczyć miejsca, w których Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami i wypełnia codzienne obowiązki. Zwiedzającym zostały udostępnione między innymi Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Biała i Sala Niebieska oraz Sala Jerzego Nowosielskiego, Sień Wielka i Kaplica.

Odwiedzający Pałac mogli też obejrzeć wystawę „Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro”, prezentującą wybrane prace z powstającej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Poleć znajomemu