Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 25 lutego 2013

Prezydent dokonał zmian w składzie Rady Ministrów

  |   Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów Uroczystość zmian w składzie Rady Ministrów

Prezydent Bronisław Komorowski - na wniosek premiera - powołał w poniedziałek ministra finansów Jana Vincent-Rostowskiego na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów. Na Ministra Spraw Wewnętrznych powołany został Bartłomiej Sienkiewicz.  Jednocześnie Bronisław Komorowski odwołał Jacka Cichockiego z funkcji szefa resortu spraw wewnętrznych.

 

Prezydent powołał w skład Rady Ministrów na urząd Ministra - członka Rady Ministrów Jacka Cichockiego, a odwołał Tomasza Arabskiego ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra - członka Rady Ministrów.

 

Wicepremier oraz nowi ministrowie złożyli wobec Prezydenta RP następującą przysięgę:

 

"Obejmując urząd Prezesa Rady Ministrów (wiceprezesa Rady Ministrów, ministra), uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem." Przysięga może być złożona z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg".

 

Bronisław Komorowski podziękował osobom, które zakończyły pewien etap służby Polsce, przechodząc do następnych zadań i wyzwań.


Prezydent życzył pomyślności i sukcesów nowym ministrom, ze szczególnym uwzględnieniem Wicepremiera Rostowskiego. Zaznaczył, że powołanie na urząd wiceprezesa Rady Ministrów to nie tylko dowód na pozycję osobistą, ale też na rolę ministra finansów w rządzie. - To zawsze wiąże się z nowymi wyzwaniami, z ważnymi zadaniami - dodał.
 

Prezydent życzył całemu rządowi, premierowi, wicepremierowi Rostowskiemu odwagi w podejmowaniu decyzji, które będą brzemienne w skutki dla Polski na wiele, wiele lat.
 

Wspomniał, że we wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej, poświęconej procesowi przygotowania Rzeczypospolitej Polskiej do spełnienia kryteriów wejścia do strefy euro. - Będziemy rozważali kwestie istotne z punktu widzenia polskiego miejsca w procesie integracji europejskiej. Chciałem już dzisiaj życzyć nowemu wicepremierowi rządu odwagi w przygotowywaniu Polski do tego momentu, gdzie Polska będzie mogła podjąć decyzję o wejściu bądź nie do strefy euro – powiedział prezydent.


- Aby było to możliwe, konieczny jest wysiłek nas wszystkich, całego rządu, opinii publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem ministra finansów – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Premier Donald Tusk podkreślił, że ministrowie Jacek Cichocki i Bartłomiej Sienkiewicz oraz wicepremier Rostowski, to ludzie, dla których dobro Ojczyzny jest największym nakazem. - I nie są to tylko słowa roty, to także ich ugruntowane przekonanie – zaznaczył. - Na ten trudny czas, Panie Prezydencie, powołał Pan do rządu ludzi, którzy chcą sprostać każdemu zadaniu, zawsze dlatego, że przez całe życie byli wierni tej naczelnej zasadzie – zapewnił premier.

 

W poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, ministrowie w KPRP oraz Doradcy Prezydenta RP, a także Marszałek Sejmu Ewa Kopacz,  ministrowie rządu, wraz z kierownictwem kancelarii premiera.

Poleć znajomemu