Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 28 lutego 2013

Prezydent: Ojczyzna dziękuje i pamięta

  |   Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości

Ojczyzna Wam dziękuje, stara się pamiętać o wszystkich zasługach i utrwalać pamięć tych najtrudniejszych chwilach – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski wręczając Ordery Krzyża Niepodległości z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.


Zobacz także: Prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości - Wszystkie wyrzeczenia, wszelka poniewierka, wszystkie straty, ból, czasem śmierć, długotrwała marginalizacja - to wszystko było ku chwale naszej Ojczyzny – powiedział Bronisław Komorowski podczas czwartkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.


- Trzeba o tym pamiętać w imieniu Polski, trzeba dziękować za postawę w życiu. Chciałem zapewnić, że to nie prezydent, to Ojczyzna Wam dziękuje, stara się pamiętać o wszystkich zasługach i stara się utrwalać pamięć o tych najtrudniejszych chwilach, kiedy tylko nieliczni byli w stanie kontynuować walkę niemalże w beznadziejnych warunkach – zaznaczył.  Jak dodał, w naszej historii - od czasu do czasu jedyną bronią była zdolność do kontynuowania walki pomimo wszelkiej nawet logiki.
 

Bronisław Komorowski wspomniał o przypadającej w tym roku 150. rocznicy Powstania Styczniowego. – To 150 lat temu w podobnych warunkach, też niesłychanie trudnych, bez szans na zwycięstwo poszliśmy w bój o wolność, niepodległość – powiedział.
 

- Historia polska zatoczyła wielkie koło i jeszcze raz – Państwo, jako ostatni żołnierze II RP, trwaliście na posterunkach walki o wolność, niepodległość i suwerenność Polski i doczekaliście, choć nie wszyscy, razem doczekaliśmy wolnej, najjaśniejszej III RP – podkreślił prezydent.

 

Bronisław Komorowski powiedział, że w piątek będzie w Żyrzynie, gdzie złoży wieniec przed pomnikiem upamiętniającym zwycięską Bitwę pod Żyrzynem z czasów Powstania Styczniowego. – To takie miejsce, które w sposób symboliczny wiąże dwie tradycje – Powstania Styczniowego i walki Żołnierzy Wyklętych – dodał. Zwrócił uwagę, że Żyrzyn był miejscem akcji żołnierzy podziemia zbrojnego w 1945 r., którzy zdobywali mundury sowieckie, zdobywali ciężarówki, które później posłużyły do rozbicia więzienia w Puławach.

 

- Chciałbym Państwu życzyć poczucia satysfakcji z Ojczyzny, która stara się o Was pamiętać, satysfakcji z tego, że macie swój nie do przecenienia udział we współczesnej wolności – podkreślił prezydent.

 

W uroczystości wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski , ministrowie i Doradcy Prezydenta RP.

 

Order Krzyża Niepodległości, będący kontynuacją ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości, jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.

 

Poleć znajomemu