Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 28 lutego 2013

Apel prezydenta o ułatwienia kredytowe uwzględniony

Prezydent Bronisław Komorowski

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła we wtorek nową rekomendację T mającą na celu uelastycznienie podejścia banków do udzielania kredytów. Sprawa ułatwień dostępności kredytów była tematem rozmów prezydenta Bronisława Komorowskiego pod koniec 2012 r. z szefem KNF Andrzejem Jakubiakiem oraz z szefami największych banków w Polsce.
 

Zobacz także: Prezydent z szefem KNF o dostępności kredytów Prezydent z szefami banków o kredytach Prezydent podkreślał wówczas, że dostępność kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz ludzi młodych, szczególnie zatrudnionych na umowy czasowe może pobudzić rozwój gospodarczy kraju. W opinii prezydenta, jest to szczególnie ważne obecnie, kiedy dynamika PKB zwalnia.


Prezydent mówił, że potrzebne są regulacje, które ułatwiając zaciągnięcie kredytu, pozwolą zachować bezpieczeństwo sektora bankowego.
 

- Uważam, że ten kierunek działań jest potrzebny i praktycznie rozwiązywałby nabrzmiałe problemy ludzi młodych, zatrudnionych na umowy cywlino-prawne. Przedziwną jest sytuacja, w której ludzie młodzi, często bardzo zaradni i zarabiający przyzwoite pieniądze, nie mogą skorzystać z dostępności do kredytu – mówił Bronisław Komorowski.
 

W sprawie potrzeby zwiększenia przez KNF dostępu do kredytów wystosował też pismo do szefa KNF Szef Kancelarii Prezydenta RP, Jacek Michałowski.
 

Dotychczas obowiązujące zasady określania zdolności kredytowej ograniczały dostępność do kredytów konsumpcyjnych. Obecnie zgodnie z nową rekomendacją T banki będą mogły stosować uproszczone metody określania zdolności kredytowej, szczególnie w przypadku osób, które od dłuższego czasu współpracują z danym bankiem. Ponadto, banki nie będą musiały automatycznie odmawiać kredytów klientom, których dochody w ponad 50 proc. są obciążone ratami kredytów. Zgodnie z nową rekomendacją, ocenę zdolności kredytowej KNF pozostawia bankom.
 

Poleć znajomemu