Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 6 marca 2013

"Wzmocnienie UE odpowiedzią na kryzys"

  |   Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze Spotkanie w Belwederze

- Naszą odpowiedzią na kryzys państw europejskich powinno być wzmocnienie UE, instytucji wspólnotowych i wspólnej waluty – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z Prezydentem Republiki Francuskiej, Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec oraz z Szefami Rządów Republiki Czeskiej, Republiki Słowackiej i Węgier. W środowym spotkaniu w Belwederze uczestniczył także premier Donald Tusk.


Bronisław Komorowski podkreślał, że UE przeżywa trudny okres mimo zdecydowanych działań podjętych w ostatnim roku.


- Bezrobocie, brak zaufania społeczeństwa do elit oraz poczucie braku perspektyw powodują, że polityka staje się mniej stabilna, a sama Unia jest często obwiniana za kłopoty – mówił.

 

Jak ocenił, naszą odpowiedzią na kryzys państw europejskich powinno być wzmocnienie UE, instytucji wspólnotowych, wspólnej waluty, która stała się częścią europejskiej tożsamości.

 

- Potrzebujemy determinacji we wprowadzaniu reform, które choć przejściowo są trudne, a czasem bolesne, to w dłuższym okresie wzmacniają podstawy wzrostu gospodarczego, umożliwiają tworzenie nowych miejsc pracy i dają nadzieję następnym pokoleniom – oświadczył Bronisław Komorowski. Opowiedział się też za wzmocnieniem europejskiej zdolności obronnej, rozwojem wspólnotowej polityki zagranicznej oraz umacnianiem NATO, a także współpracą UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że mocniejsza integracja UE powinna być uzupełniana przez jej większą otwartość. Jak mówił, gotowość do dalszego rozszerzania i stowarzyszania krajów sąsiednich jest niezbędna, by umocnić UE na scenie globalnej.

 

Według prezydenta siła projektu europejskiego jest najlepiej widoczna tam, gdzie ludzie są pozbawieni jego zdobyczy, gdzie są pozbawieni pokoju, bezpieczeństwa, wolności podróżowania, czy rządów prawa.

 

Prezydent Komorowski podkreślał, że nie można zamykać oczu na wydarzenia wokół naszych granic. - Dotyczy to dramatu ludności cywilnej w Syrii, czy burzliwych procesów w Afryce Północnej - mówił.

 

Jego zdaniem jednak najbliższe miesiące będą przełomowe w naszym wschodnim sąsiedztwie. - Ukraina, Gruzja, Mołdawia mają szansę na zrobienie kolejnych kroków, które przybliżą je do Europy - ocenił.

 

- Mamy nadzieję, że nasi ukraińscy partnerzy dotrzymają zobowiązań i potwierdzą czynami swój europejski wybór - oświadczył prezydent. Jak ocenił, duże znaczenie będzie miał listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jak mówił, od tego spotkania zależeć będzie wiarygodność naszej polityki wobec sąsiadów, a w konsekwencji szansa na lepsze zakotwiczenie w europejskiej rodzinie demokratycznej.

  Zobacz także: Minister Sokołowski: Ukraina w centrum uwagi

- To są wyzwania, którym potrafimy sprostać tylko wspólnie, nasze dzisiejsze spotkanie jest dla mnie dowodem jedności, do której dążyło wiele pokoleń Europejczyków - mówił Bronisław Komorowski. - Nie przekreślajmy ich wysiłku, tworząc nowe podziały we Wspólnocie, lecz zróbmy wszystko, by była ona silniejsza jako całość - wzywał prezydent. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu