Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 13 marca 2013

„Trzeba wzmacniać zdolności obronne Polski”

  |   Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych

Prezydent Bronisław Komorowski, który wziął w środę udział w dorocznej odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP, wskazywał, że najważniejsze zadania dla Sił Zbrojnych w 2013 roku to realizacja strategii wzmacniania zdolności do obrony własnego terytorium, również wspólnie z NATO, jak również reforma systemu dowodzenia.

 

Na konferencji prasowej prezydent podkreślał, że rok 2012 dla wojska nie był łatwy, ale był dobry. Wskazywał, że w ubiegłym roku zapadły istotne decyzje, które porządkują kierunek zmian i rozwoju Sił Zbrojnych według logicznego przyjętego planu, wedle strategii, która została przygotowana w wyniku szerokiej debaty przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.


Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że rok 2013 będzie kolejnym rokiem wzmożonego wysiłku, ale trochę inaczej ukierunkowanego niż do tej pory. - Jestem zwolennikiem odejścia od nie do końca jasno określonej, ale wypowiadanej koncepcji rozwoju polskich Sił Zbrojnych na zasadzie budowania ich pod kątem misji ekspedycyjnej - podkreślił.  W jego opinii, tego typu strategia jest błędna.


Zobacz także: Wystąpienie na odprawie kadry kierowniczej MON i Sił Zbrojnych - Będziemy realizowali strategię budowania polskich Sił Zbrojnych przede wszystkim pod kątem wzmacniania zdolności do obrony własnego, polskiego terytorium, ale również do możliwości wypełnienia zobowiązań polskich z tytułu planów ewentualnościowych natowskich, które dotyczą przede wszystkim naszego terytorium – zaznaczył prezydent.
 

- Będziemy realizowali koncepcję przebudowy polskich Sił Zbrojnych pod kątem uzyskiwania przez cały Sojusz Północnoatlantycki różnych zdolności, które będą lepszą odpowiedzią na nowe wyzwania - zapowiedział.
 

Prezydent relacjonował, że położył szczególny nacisk nie tylko na realizację ambitnych planów modernizacji technicznej – ważnej z punktu widzenia zdolności obronnych Polski, jak Marynarka Wojenna, system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. - Ale położyłem również nacisk – w czasie spotkania – na ustawę, która zmieni polski system dowodzenia - dodał.
 

Bronisław Komorowski wspomniał, że w 2001 roku, armia liczyła 150 tys. i miała cztery dowództwa najwyższego szczebla, a dziś mamy armię 100 tys. i siedem dowództw najwyższego szczebla. - To jest sytuacja niezdrowa – ocenił.
 

Podziękował za podjęcie trudu zmian systemu dowodzenia, zgodnie z jego sugestiami i oczekiwaniami. – Rząd przyjął odpowiedni projekt ustawy, liczę, że ona szybko przejdzie szybko parlament i pozwoli na logiczną zmianę systemu dowodzenia czyniąc z niego również strukturę, która będzie w stanie skutecznie zarządzać, dowodzić siłami zbrojnymi zarówno w czasie pokoju, jak i wojny – powiedział prezydent.
 

Dziękował również wszystkim środowiskom politycznym, które zechciały odpowiedzieć pozytywnie na jego prośbę o konsultowanie i uzgodnienie paru ważnych decyzji – istotnych z punktu widzenia logiki rozwoju polskiego systemu obronnego. - Udało się uzyskać niemal pełne wsparcie także i ze strony liczącej się części opozycji dla ustawy otwierającej możliwość finansowania programu systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - zaznaczył prezydent.
 

Poleć znajomemu