Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 17 marca 2013

Pałac otwarty dla miłośników sztuki i nie tylko

  |   Kolejka przed Pałacem Prezydenckim Kolejka przed Pałacem Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim

Malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej, sztuka nowoczesna i obrazy Jerzego Nowosielskiego - to zbiory, jakie zwiedzający mogli oglądać podczas dnia otwartego w Pałacu Prezydenckim w niedzielę od 10.00 do 16.00.

 

Kolejny dzień otwarty 24 marca 2013.

  

Mieszkańcy Warszawy i goście odwiedzający stolicę mogli obejrzeć miejsca, w których Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami i wypełnia codzienne obowiązki.  Zostały udostępnione m. in. miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Biała i Sala Niebieska oraz  Sień Wielka i Kaplica.

 

Zobacz także: Obrazy z Rogalina w Pałacu Prezydenckim Wystawa „Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro” Uroczyste otwarcie Sali Jerzego Nowosielskiego Miłośnicy sztuki mogli podziwiać malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej. Wśród prac znalazło się kilkanaście kompozycji Jacka Malczewskiego, najważniejszego twórcy rogalińskiego zbioru, oraz zespół nastrojowych pejzaży z przełomu XIX i XX wieku – istotnego dla tamtej epoki malarskiego gatunku. A także dzieła Olgi Boznańskiej, Michała Wywiórskiego, Stanisława Kamockiego, Wojciecha Weissa oraz Włodzimierza Tetmajera.

 

W bogatym zbiorze malarstwa europejskiego Galerii Rogalińskiej dominują dzieła nabywane w ówczesnym centrum sztuki światowej, jakim był Paryż na przełomie XIX i XX wieku.

 

„Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro” to tytuł wystawy prezentującej prace z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jedną z prac jest postać „Gumy” – autorstwa  Pawła Althamera. „Guma” to pseudonim znanej na warszawskiej Pradze postaci. Althamer, jeden z najważniejszych współczesnych artystów, rozwija koncepcję rzeźby społecznej, sztuki, której budulcem są międzyludzkie relacje i więzi.

 

Wśród eksponatów znalazł się również projekt chorwackiej artystki Sanji Iveković - „Niewidzialne kobiety Solidarności”. Praca jest modyfikacją słynnego plakatu „W samo południe”. Gary Cooper zamiast rewolweru trzymał kartę wyborczą - tym razem na plakacie znalazła się sylwetka kobiety.

 

Na wystawie sztuki nowoczesnej są także prace, których autorami są Wilhelm Sasnal, Alina Szapocznikow i Olga Czernyszewa.

 

W Pałacu Prezydenckim można było oglądać także salę, w której prezentowane jest malarstwo wielkiego artysty Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry tego wielkiego artysty. W Pałacu Prezydenckim zawisły obrazy zatytułowane:  "Abstrakcja" z 1968, dwa dzieła z 1973 i 1978 roku, "Pejzaż zielony" z 1974 i 1985 roku, "Monastyr" z 1990 roku oraz "Cerkiew" z 1979, 1990 i 1992 roku.


 

Poleć znajomemu