Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 15 marca 2013

Komorowski i Kliczko: Umowa z UE priorytetem dla Ukrainy

  |   Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Ukraińskiego Demokratycznego Aliansu na rzecz Reform Witalijem Kliczką Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Ukraińskiego Demokratycznego Aliansu na rzecz Reform Witalijem Kliczką Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Ukraińskiego Demokratycznego Aliansu na rzecz Reform Witalijem Kliczką Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Ukraińskiego Demokratycznego Aliansu na rzecz Reform Witalijem Kliczką

Prezydent Bronisław Komorowski przyjął się w piątek w Belwederze Przewodniczącego Ukraińskiego Demokratycznego Aliansu na rzecz Reform Witalija Kliczkę.

 

Jak relacjonował obecny na spotkaniu minister Jaromir Sokołowski, tematem rozmowy była ocena sytuacji wewnętrznej na Ukrainie, szczególnie w kontekście spełnienia przez Kijów warunków umożliwiających podpisanie podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.
 
- Prezydent wyraził zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Ukrainie, m.in. w związku z pozbawieniem mandatu poselskiego Serhija Własenki i związane z tym ryzyko opóźnienia podpisania umowy stowarzyszeniowej. Wskazał na konieczność podjęcia nie tylko przez władzę, ale i opozycję działań, które przybliżą realizację priorytetowego celu, jakim - w opinii Bronisława Komorowskiego i Witalija Kliczki- jest podpisanie umowy jeszcze w tym roku - podkreślił Jaromir Sokołowski.
 
Prezydent - zaznaczył minister - wyraził też nadzieję, że zgodnie z deklaracją zawartą w uchwale ukraińskiej Rady Najwyższej parlament rozpocznie pracę nad aktami prawnymi, które umożliwią przeprowadzenie oczekiwanych reform, od których zależy decyzja Unii w sprawie zawarcia umowy.
 
Witalij Kliczko – relacjonował minister Sokołowski - ocenił ostatnie wydarzenia na Ukrainie i odniósł się do zbliżających się wyborów mera Kijowa. - Przedstawił działania opozycji jako wynikające z troski o przestrzeganie norm i standardów europejskich na Ukrainie, co przybliży ją do realizacji strategicznego celu obieranego przez opozycje, jakim jest integracja europejska - dodał.
 

Ostatnie spotkanie prezydenta Komorowskiego z Witalijem Kliczką odbyło się na początku października ubiegłego roku w Warszawie. Zobacz także: Spotkanie z politykami opozycji ukraińskiej

 

Witalij Kliczko jest liderem Ukraińskiego Demokratycznego Aliansu na rzecz Reform. W wyborach parlamentarnych w 2012 roku UDAR wprowadził do Rady Najwyższej Ukrainy 42 przedstawicieli.

 

Poleć znajomemu