Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 19 marca 2013

Podziękowania dla pracowników socjalnych

  |   Uroczystość z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim z udziałem minister Ireny Wóycickiej Uroczystość z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim

Z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, w której udział wzięły osoby zajmujące się pracą socjalną oraz twórcy serialu TVP „Głęboka woda” podejmującego aktualne problemy społeczne. Prezydenta RP reprezentowała Podsekretarz Stanu Irena Wóycicka. Uczestnicy spotkania rozmawiali o istocie pracy socjalnej, wyzwaniach i kierunkach zmian w działaniach na rzecz potrzebujących. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Pracy Socjalnej uświetnił pokaz premierowego odcinka serialu „Głęboka woda”.

 

-  Pracownik socjalny towarzyszy osobom w trudnej sytuacji, pomaga im rozwiązywać codzienne problemy. To praca wymagająca wielkiego profesjonalizmu, umiejętności i empatii - powiedziała prezydencka minister Irena Wóycicka.


Dodała, że przypadający we wtorek Światowy Dzień Pracy Socjalnej, to okazja, by przypomnieć, jak wielką rolę odgrywają pracownicy socjalni, ale również przypomnieć o ludziach, którzy z różnego powodu znajdują się w trudnej sytuacji.


- Chciałam podziękować pracownikom socjalnym - wszystkim, nie tylko tym, którzy są w sali Pałacu Prezydenckiego - za tę pracę i życzyć wszystkiego najlepszego w Światowym Dniu Pracy Socjalnej - powiedziała. - Niewielu z nas wyobraża sobie, jak skomplikowane mogą być losy ludzkie i jak wygląda na co dzień praca socjalna z osobami, rodzinami, które znajdują się w trudnej sytuacji – dodała minister.
 

Światowy Dzień Pracy Socjalnej zwraca uwagę na działania pracowników socjalnych, a jednocześnie na osoby, do których te działania trafiają – na potrzebujące rodziny, dzieci. Wiele problemów, które dotykają konkretnego człowieka w domu, w szkole, w pracy udaje się rozwiązać poprzez współpracę z pracownikiem socjalnym. Przesłaniem tegorocznego Światowego Dnia Pracy Socjalnej jest promowanie społecznej i ekonomicznej równości – "Promoting Social and Economic Equalities", zwracając uwagę na to, co robią pracownicy socjalni we wszystkich krajach świata, w celu zmniejszenia społecznych i ekonomicznych nierówności.


Zaangażowanie i aktywność pracowników socjalnych odzwierciedlają inicjatywy zgłoszone do I edycji konkursu DOBRY KLIMAT DLA RODZINY, do którego Para Prezydencka zaprosiła lokalne samorządy. Działania opisane w zgłoszeniach wyraźnie wskazują, że praca socjalna to szeroka i coraz bardziej profesjonalna, wieloaspektowa działalność wspierająca rodzinę w trudnych sytuacjach, tworząca w wielu miejscach klimat sprzyjający rodzinie.


Pracownicy socjalni codziennie spotykają się ze skomplikowanymi, wyjątkowo trudnymi i delikatnymi sprawami, co podejmuje serial „Głęboka woda”, pokazując, czym jest praca socjalna, komu i w jakich sytuacjach życiowych można pomóc.


Serial opowiada o grupie pracowników jednego z ośrodków pomocy społecznej. Ich liderem jest Wiktor Okulicki (Marcin Dorociński), świeżo mianowany dyrektor ośrodka, człowiek czynów, nie słów. Serial realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. „Głęboka woda” zdobył sympatię widzów i nagrody na festiwalach filmowych, m.in. Turyn 2012 PRIX ITALIA, Berlin 2012 PRIX EUROPA i Chicago 2012 HUGO TV AWARDS. (inf. własna, PAP)
 

Poleć znajomemu