Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 marca 2013

"Kwestia Ukrainy wśród polskich priorytetów"

  |   Prezydent wysłuchał w Sejmie informacji szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku Prezydent wysłuchał w Sejmie informacji szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku Prezydent wysłuchał w Sejmie informacji szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku Prezydent wysłuchał w Sejmie informacji szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku Prezydent wysłuchał w Sejmie informacji szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku Informacja szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku Prezydent wysłuchał w Sejmie informacji szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku Informacja szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku Informacja szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku Prezydent wysłuchał w Sejmie informacji szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku Informacja szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku Prezydent wysłuchał w Sejmie informacji szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku Spotkanie z dziennikarzami w Sejmie Spotkanie z dziennikarzami w Sejmie Prezydent wysłuchał w Sejmie informacji szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że kwestia Ukrainy - w tym podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, przy wypełnieniu przez ten kraj zobowiązań -  powinna być wśród priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Prezydent wysłuchał w środę w Sejmie informacji szefa MSZ o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku.

 

- Wśród spraw istotnych, które według mnie powinny się składać na listę polskich priorytetów jest kwestia Ukrainy – powiedział dziennikarzom w Sejmie Bronisław Komorowski.

 

- Sprawą bardzo istotną jest to, aby Ukraina wykonała wszystkie zobowiązania, które dzisiaj warunkują podpisanie umowy o stowarzyszeniu z UE. Ale wydaje się także niesłychanie istotne zrozumienie faktu, że niepodpisanie tej umowy stowarzyszeniowej może oznaczać dryf Ukrainy w zupełnie innym kierunku niż UE, a to już może mieć w dalszej perspektywie istotny negatywny wpływ na sytuację geopolityczną w naszym regionie – przekonywał prezydent.
 

Wskazywał, że ten aspekt trzeba podkreślać, podtrzymując z całą mocą przekonanie, iż należy Ukrainę zachęcać na wszystkie sposoby, aby wykonała przyjęte zobowiązania.

 

- Najważniejsze jest to, że zostały dostrzeżone istotne zmiany w polskiej polityce zagranicznej i polskiej polityce bezpieczeństwa, które - w moim przekonaniu - składają się na priorytety istotne z myślą już o przyszłości - mówił Bronisław Komorowski, po wysłuchaniu wystąpienia szefa MSZ.

 

Prezydent wskazywał na zmiany, jakie nastąpiły w relacjach z Francją. W jego ocenie, miało to istotny wpływ na sukces w negocjacjach dotyczących budżetu UE w ramach następnej perspektywy finansowej.

 

Zobacz także: "Sprawa zniesienia wiz do USA powinna nabrać tempa" Prezydent mówił również, że można z satysfakcją odnotować większe urealnienie relacji z USA, oparcie ich o bardziej racjonalne, a nie emocjonalne przesłanki, z korzyścią dla obu stron. - Miejmy nadzieję, że to m.in. będzie oznaczało realizację - podtrzymaną przedwczoraj przez wiceprezydenta USA Joe Bidena w Rzymie - deklaracji o rozwiązaniu problemu wizowego – zaznaczył.
  

 

Bronisław Komorowski powiedział, że jeśli chodzi o proces modernizacji Sił Zbrojnych to trwa on od 2001 roku i związany jest z budowaniem niezwykle korzystnego mechanizmu finansowania modernizacji technicznej. Jak dodał, ten proces jest nastawiony na uczynienie z całości polskich Sił Zbrojnych elementu skutecznie zniechęcającego innych do budowania jakichkolwiek wrogich wobec naszego państwa planów czy zamysłów. Zwrócił uwagę na różne decyzje w tym zakresie zaczynając decyzji ws. samolotów wielozadaniowych, po ostatnie decyzje związane z budową polskiego systemu obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej.


Prezydent pytany o ocenę zaangażowania w operację w Iraku odpowiedział, że decyzja o polskim zaangażowaniu w tę operację  była decyzją solidarności w obliczu zagrożenia terrorystycznego na niespotykaną wcześniej skalę. - Dziś z perspektywy lat widać, że co najmniej ryzykowna i słabo uzasadniona była decyzja o jednoczesnym udziale na dużą skalę polskich żołnierzy w operacjach w Iraku i w Afganistanie - uważa Bronisław Komorowski.
 

 

Poleć znajomemu