Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 22 marca 2013

Prezydent o współpracy gospodarczej z Węgrami

  |   Zamknięcie Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego z udziałem obu prezydentów Zamknięcie Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego z udziałem obu prezydentów Zamknięcie Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego z udziałem obu prezydentów Zamknięcie Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego z udziałem obu prezydentów Zamknięcie Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego z udziałem obu prezydentów Zamknięcie Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego z udziałem obu prezydentów Zamknięcie Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego z udziałem obu prezydentów Zamknięcie Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego z udziałem obu prezydentów Zamknięcie Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego z udziałem obu prezydentów Zamknięcie Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego z udziałem obu prezydentów Zamknięcie Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego z udziałem obu prezydentów

Prezydent Bronisław Komorowski, podsumowując Polsko-Węgierskie Forum Gospodarcze ocenił, że satysfakcjonująca współpraca gospodarcza obu krajów mogłaby być jeszcze lepsza. Zdaniem prezydenta Węgier Jánosa Áder, obroty handlowe nie odzwierciedlają tradycyjnej bliskości.

 

Współpraca gospodarcza naszych krajów daje powód do satysfakcji, co nie oznacza, że nie chcielibyśmy, by było jeszcze lepiej - powiedział w piątek prezydent Komorowski na zakończenie forum. Zaznaczył, że pomimo kryzysu kraje utrzymały relatywnie dobry poziom wymiany handlowej, która wynosi ok. 6 mld euro rocznie.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego wielkim wyzwaniem jest to, by wymiana handlowa między Polską a Węgrami była nie mniejsza, niż wymiana handlowa między Węgrami a Słowacją. Prezydent zwracał uwagę, że większość obrotów w handlu realizowana jest przez małe i średnie przedsiębiorstwa, co świadczy również o dobrych kontaktach międzyludzkich.

 

- Przyjaźń polsko-węgierska jest podstawą zaufania i dobrej współpracy gospodarczej i politycznej. Zaufanie jest sprawą bezcenną, jest to kapitał trudny do wyliczenia, ale bez którego trudno robić jest cokolwiek razem - mówił Bronisław Komorowski. Jak dodał, wspólnym wysiłkiem wielki kapitał przyjaźni polsko-węgierskiej trzeba zamieniać w kapitał dający się inwestować w gospodarkę. Zobacz także: "Szczególne relacje polsko-węgierskie" Prezydent Węgier z wizytą w Polsce

 

Jako pole rozwoju współpracy Bronisław Komorowski wskazał wielkie projekty infrastrukturalne. Konieczna jest rozbudowa korytarzy przesyłowych na linii północ-południe Europy, zarówno gazociągów, jak i linii energetycznych i korytarzy transportowych - wskazał polski prezydent.

 

Prezydent Węgier János Áder przypominał łączące Polskę i Węgry wydarzenia historyczne. Podkreślił, że Polska zawsze była strategicznym partnerem Węgier, ale w ubiegłych latach nie było to już takie jednoznaczne. - Niestety, mniej towarów węgierskich dociera na rynek polski, niż na słowacki, liczący tylko 5 mln konsumentów. W Czechach sprzedajemy więcej, niż w cztery razy większej Polsce - mówił Áder.

 

Jako pozytywne zjawisko wskazał natomiast fakt, że większość polsko-węgierskiego handlu to towary wysoko przetworzone. Ader zaznaczył jednocześnie, że o ile węgierskie firmy zainwestowały w Polsce ok. 1,5 mld euro, to inwestycje polskich firm w jego kraju są cztery razy mniejsze. Podkreślał, że w czasie piątkowych rozmów obaj prezydenci doszli do wniosku, że ta sytuacja powinna się zmienić i są już pewne pozytywne sygnały takiej zmiany. (PAP)

 

 

Poleć znajomemu