Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 22 marca 2013

"Przyjaźń polsko-węgierska ma długą i chlubną tradycję"

Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Węgier i Małżonki   |   Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Węgier i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Węgier i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Węgier i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Węgier i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Węgier i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Węgier i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Węgier i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Węgier i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Węgier i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Węgier i Małżonki

Więź, przyjaźń polsko-węgierska to związek na dobre i na złe - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas obiadu oficjalnego wydawanego w piątek w Pałacu Prezydenckim przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Węgier i jego Małżonki.

 

- Z wielką radością zawsze gościmy dostojnych węgierskich gości w Polsce, bo każda wizyta jest ważna, jest cząstką budowanej od tysiąca przeszło lat przyjaźni polsko-węgierskiej. Pana wizyta, panie prezydencie, jest potwierdzeniem bardzo dobrego stanu relacji dwustronnych oraz trwałego partnerstwa naszych państw w Grupie Wyszehradzkiej, Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim - powiedział Bronisław Komorowski podczas spotkania.

 

- Więź, przyjaźń polsko-węgierska (...) to związek na dobre i na złe - podkreślił prezydent. Przypomniał też, że współpraca między obydwoma narodami w chwilach trudnych stanowi dla całego świata "niepowtarzalny przykład braterstwa, solidarności i umiłowania wolności".

 

Jak mówił prezydent Komorowski, "przyjaźń polsko-węgierska ma długą i chlubną tradycję, która wpisuje się we wspólne dziedzictwo europejskie, w jego kulturę i wartości uniwersalne".

 

Z kolei Janos Áder zadeklarował, że od blisko tysiąca lat Polska zawsze była dla Węgrów czymś więcej niż tylko jednym z sąsiadów, a Węgry dla Polaków krainą, w której zawsze było dla nich miejsce.

 

- Ile wspólnych przeżyć i postaci historycznych łączy nasze narody. (...) Mamy wspólnych bohaterów i wspólne mity, bowiem w samym środku Europy żyją dwa narody, które nie są spokrewnione ani ze względu na język, ani pochodzenie, łączy je za to wspólny los i wiara - mówił prezydent Węgier.

 

Jak podkreślił, węgiersko-polskie powiązania znaczą dużo, gdyż od setek lat mają głęboki wymiar duchowy.

 

- Nie wolno pozwolić na to, aby te szczególne relacje dotyczyły tylko przeszłości i tradycji. Powinniśmy czuwać, aby nasza przyjaźń zawsze miała aktualne cele i ważne w danym momencie wspólne myśli przewodnie, bowiem na obu narodach spoczywa odpowiedzialność za utrzymywanie i pielęgnowanie tych tradycji oraz ich wzbogacanie o nowe elementy - zaznaczył prezydent Áder.

 

W sobotę w Krakowie węgierski prezydent spotka się ze studentami hungarystyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tego samego dnia w Tarnowie prezydenci Komorowski i Áder będą uczestniczyć w Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i otwarciu Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego. Pod Mauzoleum gen. Józefa Bema odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca "Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej" oraz 165. rocznicę Wiosny Ludów. (PAP)

 

Poleć znajomemu