Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 25 marca 2013

Prezydent potwierdza stałe wsparcie dla Ukrainy

  |   Spotkanie z Przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Spotkanie z Przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Spotkanie z Przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Spotkanie z Przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Spotkanie z Przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy

Perspektywa podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina na szczycie w Wilnie była głównym tematem poniedziałkowej rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Rybakiem.

 

- Prezydent, nawiązując do deklaracji w sprawie integracji europejskiej przyjętej przez ukraiński parlament w lutym, wyraził nadzieję, że Rada Najwyższa przyjmie ustawy wprowadzające reformy konieczne dla podpisania umowy - powiedział po spotkaniu minister Jaromir Sokołowski.

 

Jak zaznaczył, podczas prezydent Komorowski potwierdził stałe polskie wsparcie dla Ukrainy w procesie zbliżania do UE i gotowość wsparcia eksperckiego w realizacji przemian na Ukrainie, przybliżających ją do standardów unijnych.

 

- Prezydent zwrócił uwagę na znaczenie klimatu politycznego w kontekście decyzji Unii o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej jeszcze w tym roku, w tym na negatywny wpływ na ten klimat decyzji i sposobu pozbawienia mandatu Serhija Własenki - podkreślił minister Sokołowski. Dodał, że prezydent wsparł także ideę uchwały Sejmu i ukraińskiej Rady Najwyższej z okazji 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej.

 

Pytany w radiu TOK FM, czy istnieje szansa na podpisanie umowy już w listopadzie na szczycie w Wilnie, minister Jaromir Sokołowski powtórzył, że zależy to od determinacji Ukrainy i tempa wdrażania reform do jakich się zobowiązała. Dodał, że jeżeli miałoby do tego nie dojść w tym roku, to rok 2014 jest bardzo niekorzystny, bo Europa będzie żyła wyborami, a rok 2015 to rok wyborów prezydenckich na Ukrainie. - Stąd tak wielka determinacja żeby to robić teraz – powiedział minister.

 

W piątek w Warszawie o umowie stowarzyszeniowej UE-Ukraina Bronisław Komorowski rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem i prezydentem Węgier Janoszem Aderem. Tematyka ta obecna była także podczas spotkania polskiego prezydenta w połowie marca z liderem opozycyjnej ukraińskiej partii UDAR, znanym bokserem Witalijem Kliczką.

 

Z kolei w lutym w Wiśle prezydent Komorowski spotkał się z prezydentem Janukowyczem i prezydentem Słowacji Ivanem Gaszparoviczem. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu