Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 18 kwietnia 2013

Koncert w 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie

  |   Koncert upamiętniający 70. rocznicę wybuchu Powstania w getcie Koncert upamiętniający 70. rocznicę wybuchu Powstania w getcie Koncert upamiętniający 70. rocznicę wybuchu Powstania w getcie Koncert upamiętniający 70. rocznicę wybuchu Powstania w getcie Koncert upamiętniający 70. rocznicę wybuchu Powstania w getcie

Koncert Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej, który w czwartek wieczorem odbył się w warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, upamiętnił 70. rocznicę wybuchu Powstania w Warszawskim Getcie. Orkiestrę poprowadził wybitny indyjski dyrygent Zubin Mehta. Koncertu wysłuchał prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką.

 

Byli również premier Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oraz marszałek Sejmu Ewa Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 

Podczas koncertu zaprezentowano m.in. modlitwę „El Male Rachamim" („Boże pełen miłosierdzia") w wykonaniu kantora Yaakova Lemmera oraz hymn bojowników getta "Getta Zog nit keyn mol" w interpretacji chóru Teatru Wielkiego oraz aktorów warszawskiego Teatru Żydowskiego.

 

W programie znalazły się też utwory Ludwiga van Beethovena, m.in. V Symfonia c-moll w wykonaniu Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej, pod batutą jej dyrektora Zubina Mehty. Artysta jest znany z zaangażowania w działalność społeczną. W 1994 r. wykonał Requiem Mozarta z Sarajewską Orkiestrą Symfoniczną w stolicy Bośni i Hercegowiny. W 1999 r. poprowadził z kolei II symfonię Mahlera "Zmartwychwstanie" w byłym obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Mehta poprowadził też pierwszy koncert Trzech Tenorów – Placido Domingo, Luciano Pavarottiego i Jose Carrerasa, który odbył się w 1990 r. w Rzymie w ramach finału rozgrywek Pucharu Świata FIFA.(PAP)

 

 

Poleć znajomemu