Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 22 kwietnia 2013

"NSA strażnikiem legalności działań administracji"

  |   Uroczyste Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z udziałem Prezydenta RP Uroczyste Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z udziałem Prezydenta RP Uroczyste Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z udziałem Prezydenta RP Uroczyste Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z udziałem Prezydenta RP Uroczyste Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z udziałem Prezydenta RP Uroczyste Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z udziałem Prezydenta RP Uroczyste Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z udziałem Prezydenta RP Uroczyste Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z udziałem Prezydenta RP Uroczyste Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z udziałem Prezydenta RP

Konstytucja, powierzając NSA sądową kontrolę nad działalnością administracji publicznej wyznacza tym samym jedną z najistotniejszych ról w systemie wymiaru sprawiedliwości. To w rola strażnika legalności działań administracji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

- Sąd Administracyjny pełni rolę narzędzia skutecznie powściągającego i równoważącego władzę wykonawczą i to na różnych szczeblach – mówił prezydent. Ocenił, że zauważalne jest utrzymanie się dotychczasowego kierunku orzecznictwa w stronę poszerzania ochrony praw jednostki, co jest rzeczą ważną, występującą zarówno w rozstrzygnięciach i uchwałach podejmowanych przez Naczelny Sąd Administracyjny, jak i w orzeczeniach wojewódzkich sądów administracyjnych.


- Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak istotne - w naszym codziennym życiu, w ramach podejmowanej aktywności zawodowej i gospodarczej, czy też w kontaktach z administracją publiczną - jest to poczucie, że właściwie rozumiemy nałożone na nas obowiązki oraz znamy przysługujące nam uprawnienia – powiedział Bronisław Komorowski. W jego ocenie, kluczem do tego jest większa jedność systemu orzecznictwa, ale także stabilność prawa. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów NSA


Prezydent podkreślił, że kształtowanie i wzmacnianie pewności prawa jest trudnym i wymagającym zadaniem. - To właśnie Naczelny Sąd Administracyjny, poprzez działalność uchwałodawczą, w dużym stopniu przyczynia się do pogłębiania świadomości prawnej i tak zwanej pewności prawa – dodał.  Bronisław Komorowski powiedział, że z uznaniem, zadowoleniem i wdzięcznością przyjmuje rosnącą aktywność Naczelnego Sądu Administracyjnego w tym względzie.

 

Poleć znajomemu